Facebook'un Kripto Projesi Libra, Büyük Bir Değişikliğe Gidiyor • Coinkolik
Yükleniyor...

Facebook’un Kripto Projesi Libra, Büyük Bir Değişikliğe Gidiyor

Facebook, tartışmaları ile birlikte devam eden kripto projesi Libra için dijital cüzdan Calibra'yı yeniden markalaştırdı.

facebook libra buyuk bir degisiklige gidiyor

Facebook, tartışmaları ile birlikte devam eden kripto projesi Libra için dijital cüzdan Calibra’yı yeniden markalaştırdı. Libra ağında çeşitli dijital para birimlerini barındırmak için tasarlanan cüzdan, şimdi Novi olarak adlandırılacak.

Yeni isim, kullanıcıların dijital varlıklarını saklaması ve göndermesi için tasarlanan cüzdanın, Libra platformundan ayırt edilmesine yardımcı olacak. Novi, Facebook’un bir yan kuruluşu olan Novi Financial’in ilk ürünü olarak karşımıza çıkıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yapılan açıklamaya göre, Novi ile para göndermek mesaj göndermek kadar kolay olacak. Novi’yi tek başına bir uygulama olarak kullanabileceğimiz gibi, entegrasyonu sayesinde, Messenger ve WhatsApp’ta da kullanabileceğiz. Para eklemek, göndermek, almak veya çekmek gibi bir dizi işlemin hiçbirinden masraf alınmayacak ve bu işlemlerin tamamı anında gerçekleşecek.

Novi’yi kullanmak isteyen herkes, devletler tarafından verilen kimlik numaraları ile kimlik doğrulaması yapacak ve bu sayede uygulamayı sahte profillerin kullanmasının önüne geçilecek. Ayrıca her hangi bir sorun ile karşılaşıldığında, 7/24 aktif müşteri hizmetleri ekibine kolaylıkla ulaşılabilecek.

Libra projesi başlatıldığından beri, süreç esnasında sürekli değişiklikler yaşanıyor. Novi’den önce Nisan 2020’de Facebook yaptığı açıklama ile, tek bir küresel dijital para ile desteklenen ve blockchain tabanlı yeni bir ağ geliştirmek için orijinal Libra projesini durdurduğunu açıklamıştı.

Özellikle yasa düzenleyiciler ve hükümet yetkililerinin baskılarının ardından Facebook, Libra’yı çoklu dijital paraları destekleyen bir ödeme ağı olarak yeniden projelendirdi. Libra’nın kendisi ise şimdilik Libra ağında yer alan bazı paraların dijital bir bileşimi olarak konumlandırılacak.

Platform aynı zamanda daha düşük ücretler ile daha hızlı ve daha verimli finansal hizmetler sunarak, milyarlarca insana ulaşmayı hedefliyor.