Yükleniyor...

Fas’ta Kripto Paralar Yasak Ancak Bitcoin (BTC) Alımları Yükseliyor

Ülkede son üç yılda eşler arası Bitcoin (BTC) ticaret hacimleri istikrarlı bir şekilde arttı.

bitcoin ban

Ülkede son üç yılda eşler arası Bitcoin (BTC) ticaret hacimleri istikrarlı bir şekilde arttı.

Kripto para birimleri Fas’ta yasaklandı, ancak eşler arası bitcoin (BTC) ticaret platformu LocalBitcoins, bu yıl tüm zamanların en yüksek işlemlerini rapor etti. LocalBitcoins Pazarlama Direktörü Jukka Blomberg’e göre, Şubat 2021’de platformda ay boyunca yaklaşık 900.000 dolar değerinde Bitcoin alınıp satıldı. Blomberg, LocalBitcoins’in ayrıca 2019 ve 2020 yılları arasında kullanıcı kayıtlarında %30’luk bir artış gördüğünü ve 700’den fazla yeni hesap oluşturduğunu söyledi.

Fas’ta kripto para birimlerinin yasaklanmasına rağmen Bitcoin alımları artıyor. Kasım 2017’de Fas Döviz Bürosu, sanal para işlemlerinin döviz düzenlemelerini ihlal ettiğini ve yaptırımlara ve para cezalarına tabi olduğunu kamuoyuna bildirdi. Mali düzenleyiciler, ülkenin merkez bankası devlet tarafından verilen bir ulusal dijital para biriminin (CBDC) faydalarını araştırırken bile, kripto para birimlerini şüpheyle görmeye devam ediyor.

Yasağa rağmen, LocalBitcoins gibi eşler arası platformlarda ticaret yıllar içinde istikrarlı bir şekilde arttı. Kasım 2017’den Şubat 2021’e kadar, platformdaki işlem hacimlerinde %215’lik büyük bir artış görüldü.

2020 Bitcoin fiyatı, dünya çapında kripto para birimine olan talebi artırdı. Kripto para birimi şirketi Decred’in Orta Doğu topluluk yöneticisi Insaf Nori’ye göre, Fas’ta, merak ve finansal özerklik arzusunun bir kombinasyonu, Faslıları kripto para satın almaya itiyor:

“Bazı trader’lar sadece kripto para birimlerinden hızlı kazanç istiyor. Bazıları ise banka kullanmadıkları için finansal özgürlük istiyor.”

Fas, dünyadaki en düşük banka kullanımı olan ülkelerden biridir. 2019 Dünya Bankası araştırması, Faslı yetişkinlerin yalnızca %29’unun banka hesaplarına erişebildiğini gösteriyor ki bu, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölge ortalamasının %44’ünden oldukça düşük.

Nori, tüm bu banka kullanımının az oluşuyla beraber kripto para birimlerinin doğasında bulunan özgürlük ve gizliliğin Bitcoin’de yerel merakı besleyebileceğini söyledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x