Yükleniyor...

FBI Raporu: Bitcoin’le Fidye Ödemeleri 144 Milyon Dolara Ulaştı

FBI'a göre, fidye virüsleri, kaçırma veya benzer durumlarla karşı karşıya kalan mağdurlar 144 milyon dolar ödeme yaptı.

Yeni Anket İle Bitcoine BTC En Büyük Tehdit Açıklandı

FBI’a göre, fidye virüsleri, kaçırma veya benzer durumlarla karşı karşıya kalan mağdurlar 144 milyon dolar ödeme yaptı. Bu miktarın büyük bir kısmı Bitcoin (BTC) ile yapılırken, ödemeler doğrudan farklı borsalara aktarıldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Dosyaları kitleyen ve şifreleri açmak için fidye isteyen siber saldırılar özellikle son yıllarda ciddi oranda artış gösterdi. Ransomware veya fidye virüsü olarak adlandırılan bu tip saldırılarla havaalanları, hastaneler ve firmalara ait birçok veri kilitleniyor. Çoğu fidye virüsü kilitlediği verilerin kilidini açmanın karşılığında Bitcoin (BTC) talep ediyor. Özellikle kilitli verilerin kilidi açamayan firma sahipleri istemeyerek de olsa çaresizlikten ödeme yapmak zorunda kalıyor.

FBI Ajanı Joel DeCapua, RSA 2020 Konferansı’nda yaptığı açıklamada, FBI’ın elindeki verileri paylaştı ve mağdurlar tarafından yapılan kripto para ödemelerinin doğrudan borsalara aktarıldığını ve büyük çoğunluğunun takip edilemediğini, bundan dolayı bu taraftaki siber suçluların sayısının arttığını belirtti.

Fidye virüsleri özellikle Rusya ve Kuzey Koreli bilgisayar korsanları tarafından yaratılıyor. Fidye virüsünün bulaştığı bilgisayarlarda sadece bir BTC cüzdan adresi ve ödenmesi gereken BTC miktarı gösteriliyor. Fidye ödemelerinden doğan kayıpların genel olarak sigorta şirketleri tarafından karşılanmamasından dolayı oluşan mali mağduriyet ise giderilemiyor. Öte yandan verileri kilitlenen şirketler daha büyük zararlarla karşılaşmamak için istemeyerek de olsa fidye ödemesi yapmak zorunda kalıyor.

Tespit edilen 144 milyon dolarlık rakam aslında oldukça az. Çünkü tespit edilemeyen ve kolluk kuvvetlerine bilgi vermeyen birçok mağdur bulunuyor. Bu tür korsan saldırıları yüzünden kripto paralara olan güven azalırken, hükümetler kripto paralara şüpheyle yaklaşmak zorunda kalıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x