Yükleniyor...

FBI, Rus Hackerlar Tarafından Kullanılan Yasa Dışı Pazarı Kapattı

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), yasadışı hizmet ve mal satışı yapan ve ödemeleri kripto varlıklar aracılığı ile kabul eden Rusya merkezli bir web sitesini kapattığını duyurdu.

fbi yasadisi sitelere yonelikcalisiyor kopya

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), yasadışı hizmet ve mal satışı yapan ve ödemeleri kripto varlıklar aracılığı ile kabul eden Rusya merkezli bir web sitesini kapattığını duyurdu.

2013 yılından beri varlığına sürdüren DEER.IO isimli web sitesi, kapanacağı zamana kadar 17 milyon dolar gelir sağlayan 24.000 adet mağazaya ev sahipliği yapıyordu. Kapatma kararı California Güney Bölgesi Mahkemesi tarafından verildi.

Hackerlar her geçen gün kripto topluluğun başına bela olmaya devam ediyor. DEER.IO’da yasadışı şekilde insanların verilerini, kişisel bilgilerine satışa sunulması için market açılmasına olanak veren bir web sitesiydi. Ödemeler ise doğrudan kripto cüzdanların siteye bağlanması ile birlikte kripto varlıklar aracılığı ile yapılıyordu. Bu şekilde hackerların takibi zorlaşıyor ve yasa dışı işlerine rahatlıkla devam edebiliyorlardı.

ABD’li Avukat Robert Brawer bu konu hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada, kripto varlıkların yaygınlaşması ile suçlular da ellerinde olan yasa dışı materyalleri kripto varlıklar aracılığı ile satışına sunuyorlar ve bilgisayar korsanları ekonomimiz ve ulusal güvenliğimiz için ciddi bir tehdittir diye belirtti.

Geçtiğimiz yıl DEER.IO’da web sitesi üzerinde dükkan oluşturmak isteyen bilgisayar korsanları aylık 800 Ruble yani yaklaşık 12.50 dolar ödeme yapmaları gerekiyordu. Ücretler Bitcoin ve Rus para transfer hizmeti WebMoney aracılığı ile gerçekliyordu. Ödemeleri gerçekleştirip mağaza açan siber suçlular, ürün ve hizmetlerini yükledikten sonra ödemeleri almak için kripto para cüzdanlarını siteye kaydediyorlardı. Bu şekilde hem yasadışı faaliyetlerine devam ediyorlar hem de ödemelerini izlenemez bir şekilde alıyorlardı.

Bu gibi web sitelerin her geçen gün arttığını biliniyor. Bu durumlardan dolayı da ülkelerin kripto varlıkları küresel anlamda kabul görmesi zorlaşıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner