Yükleniyor...

FBI ve Ukrayna’dan Dijital Para Borsalarına Darbe!

Siber suçlulara yardım ve yataklık ettiği iddia edilen dokuz dijital para borsasının alan adları, ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Ukrayna kolluk kuvvetleri tarafından kapatıldı.

dava

Siber suçlulara yardım ve yataklık ettiği iddia edilen dokuz dijital para borsasının alan adları, ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Ukrayna kolluk kuvvetleri tarafından kapatıldı.

1 Mayıs’ta yapılan bir açıklamaya göre, FBI’ın Detroit Saha Ofisi ve Ukrayna Ulusal Polisi, dijital para borsalarının web sitelerinin kapatılmasına yönelik bir soruşturma başlattı. Mahkeme tarafından yetkilendirilen bu faaliyet, ABD ve Rusya’da büyük yankı yarattı. Yapılan bilgilendirmelere göre soruşturma altınan alınan dijital para borsaları, kullanıcılarına lisanslı kripto borsaları için gerekli olan kural ve düzenlemelerin çoğunu atlamasına imkan tanıyordu. Sektörün en çok eleştirilen yanlarından olan “güvenlik” konusu için FBI ve Ukrayna, direkt olarak harekete geçti.

dac3f8d7 5a08 44c5 9f00 e46cc9f9e344

Birçok Web Sitesi Kapatıldı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Gerekli güvenlik önlenmlerini sağlmadığı belirtilen web siteleri, soruşturmanın verdiği yetkiler doğrultusunda kapanmaya devam ediyor. Şu ana kadar dokuz adet web sitenin kapatıldığı bildirildi. FBI ve Ukrayna’nın bu denli reaksiyon alma sebeplerinden biri de kripto piyasasını hızlı yükselişi ve ardından yaşanan illegal olaylar oldu.

Soruşturma devam ederken pek çok yetkili isim konu hakkında görüşlerini bildirdi. Büro, bu tür hileli, lisanssız borsaların “siber suç ekosisteminde önemli merkezler olarak hizmet ettiğini” iddia etti. Ajansa göre, bu sanal para borsalarının çoğu “suç faaliyetlerini tartışmaya adanmış çevrimiçi forumlarda ilan edildi.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x