Anasayfa Altcoinler FCA, 2018 Yılında Kripto Paralarında Kullanıldığı Yatırım Dolandırıcılığının Faturasını Açıkladı

FCA, 2018 Yılında Kripto Paralarında Kullanıldığı Yatırım Dolandırıcılığının Faturasını Açıkladı

Birleşik Krallık Finansal Davranış Kurumu (FCA), kripto paralarında kullanıldığı yatırım dolandırıcılığının faturasının 2018 yılında 255 milyon doları bulduğunu bildirdi. Finansal bekçi, zararın faturasını bugün yaptığı resmi basın bülteniyle açıkladı.

FCA çağrı merkezinden elde edilen verilere göre, en sık bildirilen dolandırıcılık şekilleri hisse senetleri ve tahvillere, forex piyasalarına ve kripto para birimlerine yapılan izinsiz yatırımlardan oluşuyor. Her kurban ortalama 29.000 £ (37.000 dolar) kaybetti. Bu tip dolandırıcılık şekilleri için toplam 4.996 vaka raporu bulunuyor ve 2018’deki toplam dolandırılma bildirimlerinin yüzde 85’ini oluşturuyor.

FCA’dan Önemli Uyarı

Yatırımcılara yapılan son uyarıda FCA, yatırımcıların, vergi yılı sonundan önce en yüksek yatırım dönemi olarak kabul edilen yılın ilk çeyreğinde yatırım yapma konusunda özellikle dikkatli olmaya davet etti. Finansal bekçi ayrıca, yatırım dolandırıcılığında çevrimiçi platformların kullanımına dikkat çekiyor. FCA’ya göre dolandırıcılar, çevrimiçi kaynakları 2018’de 2017’den yüzde 9 daha fazla kullandı. Dolandırıcılar, insanlara e-postalar ve profesyonel görünümlü web siteleri ile Facebook ve Instagram gibi sosyal medya siteleriyle iletişim kurdular.

Ocak ayının başlarında, kripto analiz firması CipherTrace, 2018’de kripto borsalarından çalınan 960 milyon dolar, aldatmaca yöntemleriyle ve ilk para teklifleri (ICO’lar) aracılığıyla 725 milyon dolar olmak üzere toplamda 1.7 milyar doların yasadışı yollarla elde edildiğini bildirmişti. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında FCA, kripto para kullanımı konusunda 18 firmayı araştırdığını açıkladı. Bir ay öncesinde ise FCA, uygun izni olmadan finansal hizmetler sunan 50’den fazla kripto ile ilişkili kuruluşları araştırdıklarını duyurmuştu.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.

En güncel gelişmeleri Telegram grubumuzdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik'te yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Buradaki yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları

Anlık Piyasa Verileri

-
50.242,490.32%