Yükleniyor...

FCA, 2018 Yılında Kripto Paralarında Kullanıldığı Yatırım Dolandırıcılığının Faturasını Açıkladı

Birleşik Krallık Finansal Davranış Kurumu (FCA), kripto paralarında kullanıldığı yatırım dolandırıcılığının faturasının 2018 yılında 255 milyon doları bulduğunu bildirdi.

FCA 2018 Yılında Kripto Paralarında Kullanıldığı Yatırım Dolandırıcılığının Faturası

Birleşik Krallık Finansal Davranış Kurumu (FCA), kripto paralarında kullanıldığı yatırım dolandırıcılığının faturasının 2018 yılında 255 milyon doları bulduğunu bildirdi. Finansal bekçi, zararın faturasını bugün yaptığı resmi basın bülteniyle açıkladı.

FCA çağrı merkezinden elde edilen verilere göre, en sık bildirilen dolandırıcılık şekilleri hisse senetleri ve tahvillere, forex piyasalarına ve kripto para birimlerine yapılan izinsiz yatırımlardan oluşuyor. Her kurban ortalama 29.000 £ (37.000 dolar) kaybetti. Bu tip dolandırıcılık şekilleri için toplam 4.996 vaka raporu bulunuyor ve 2018’deki toplam dolandırılma bildirimlerinin yüzde 85’ini oluşturuyor.

FCA’dan Önemli Uyarı

Yatırımcılara yapılan son uyarıda FCA, yatırımcıların, vergi yılı sonundan önce en yüksek yatırım dönemi olarak kabul edilen yılın ilk çeyreğinde yatırım yapma konusunda özellikle dikkatli olmaya davet etti. Finansal bekçi ayrıca, yatırım dolandırıcılığında çevrimiçi platformların kullanımına dikkat çekiyor. FCA’ya göre dolandırıcılar, çevrimiçi kaynakları 2018’de 2017’den yüzde 9 daha fazla kullandı. Dolandırıcılar, insanlara e-postalar ve profesyonel görünümlü web siteleri ile Facebook ve Instagram gibi sosyal medya siteleriyle iletişim kurdular.

Ocak ayının başlarında, kripto analiz firması CipherTrace, 2018’de kripto borsalarından çalınan 960 milyon dolar, aldatmaca yöntemleriyle ve ilk para teklifleri (ICO’lar) aracılığıyla 725 milyon dolar olmak üzere toplamda 1.7 milyar doların yasadışı yollarla elde edildiğini bildirmişti. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında FCA, kripto para kullanımı konusunda 18 firmayı araştırdığını açıkladı. Bir ay öncesinde ise FCA, uygun izni olmadan finansal hizmetler sunan 50’den fazla kripto ile ilişkili kuruluşları araştırdıklarını duyurmuştu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner