Yükleniyor...

“Fed, 2008 Küresel Kriziyle Mücadele Aylar Boyunca Yaptığını Bir Günde Yaptı!”

ABD Merkez Bankası (Fed), Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya genelinde 6 binden fazla insanın ölümüne yol açan yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını sonrası faizleri neredeyse 0'larken 700 milyar dolarlık parasal genişlemeye gideceğini açıkladı.

ABD Merkez Bankası Fed 1

ABD Merkez Bankası (Fed), Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya genelinde 6 binden fazla insanın ölümüne yol açan yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını sonrası faizleri neredeyse 0’larken 700 milyar dolarlık parasal genişlemeye gideceğini açıkladı.

Fed’in faiz kararı vermesi beklenen toplantısında, Mart ayı içerisindeki ikinci faiz indirimi kararı verilirken, fonlama faizinde 100 baz puan indirime gidildi ve faiz oranı 0 – 0,25 seviyesine çekildi. Yapılan açıklamada faiz kararının 9’a karşı 1 oy çokluğuyla alındığı vurgulandı.

Fed, ayrıca piyasaları rahatlatmak için 700 milyar dolarlık parasal genişleme programını duyurdu.

Geçen hafta dünya genelinde borsaların çakılmasının ardından Fed’in faiz kararı merak ediliyordu. Koronavirüs salgını nedeniyle petrol talebinde yaşanan düşüşe bağlı olarak petrol fiyatlarının düşmesi piyasalarda krize neden olmuş, borsalar hafta içinde rekor düşüşler yaşamışlardı.  33 yılın en kötü gün kapanışını (12 Mart 2020) yapmalarının ardından ABD’de ulusal acil durum ilan edilmesiyle Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri haftayı rekor yükselişle tamamlamıştı.

Dünya genelindeki borsaların çakılmasıyla kripto para piyasası da tarihin en sert düşüşünü yaptı. En büyük kripto para Bitcoin 3.600 dolara kadar geriledi.

Erkan Öz: Bu Önlemler İşe Yaramayacak

Ekonomist Erkan Öz, Fed’in 2008 küresel kriziyle mücadele ayca boyunca yaptığını bir günde yaptığına dikkat çekti ve bu önlemlerin işe yaramayacağını ifade etti.

Özgür Demirtaş: İnanılmaz

Sabancı Üniversitesi Finans Bölümü Başkanı Prof. Özgür Demirtaş Fed’in kararını ‘inanılmaz’ olarak nitelendirdi. Demirtaş, Twitter konuyla ilgili olarak, “İNANILMAZ: Amerikan Merkez Bankası az önce faizleri SIFIRA indirdi. 700 Milyar Dolarlık QE de geliyor. Olayın ciddiyetini siz anlayın artık… Piyasayı desteklemek için ellerinden geleni yapıyorlar” dedi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x