Yükleniyor...

FED, ABD Ekonomisine 2.3 Trilyon Dolarlık Kredi Desteği Sağlarken, Bitcoin Fiyatı Sabit Kaldı

Bitcoin (BTC) son beş saat içinde 7.

fed abd ekonomisine dolar pompalamaya devam ediyor

Bitcoin (BTC) son beş saat içinde 7.182 dolar ile 7.271 dolar arasında işlem görüyor ve ABD Federal Rezervinin Amerikan ekonomisine 2.3 trilyon dolar daha pompalayacağı dair yapılan en son açıklamanın ardından, Bitcoin nispeten istikrarlı bir fiyat sergiliyor.

Fed’in bu hamlesi, mali piyasaları istikrara kavuşturmanın yanı sıra, işten çıkarmalar, ekonomik kitlenmeler ve evde kalma ile tetiklenen ekonomik çöküşün ortasından iflasa doğru itilen küçük ve orta ölçekli işletmeleri, eyaletleri ve belediyeleri kurtarmayı amaçlıyor.

Brookings Enstitüsü tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Federal Rezerv Kurulu Başkanı Jerome Powell yaptığı açıklamada;

“Kredi akışını desteklemek için üstlendiğimiz programların çoğu acil borç verme yetkilerine dayanıyor. Bu güçleri, toparlanma yolunda istikrarlı bir şekilde ilerlediğimize emin olana kadar proaktif ve agresif bir şekilde kullanmaya devam edeceğiz.”

Kripto Varlık Analistleri Uyarıyor

Bitcoin eğitimcisi ve geliştiricisi Jimmy Song, Fed’in para basımının diğer ülkeleri çok daha derinden etkileyeceğini söyledi.

“Tüm bu para basımı üçüncü dünya ülkelerindeki insanlara çok daha fazla zarar verecek. Bu ülkelerdeki ABD doları talebi artacak, para birimleri hiperinflasyona uğrayacak ve bürokratlar bu konu hakkında hiçbir şey yapamayacaklar.”

Bitcoin’in fiyatını tahmin etmek için hisse senedi-akış modelinin uygulamasını popülerleştiren kripto varlık analisti PlanB, Fed’in son hamlesine karşı bir çağrı yaptı;

“Merkez Bankası’nın ne yaptığını bilmediğini düşünmeyin. Merkez Bankası tam olarak ne yaptığını ve nasıl sonuçlanacağını çok iyi biliyor. Ama başka seçenekleri yok. Bu hamleyi son uyarı olarak kabul edin ve kendinizi koruyun.”

Bu arada iktisatçı Joseph Stiglitz, hükümetin önerilerini beğenmeyen işletme sahiplerinin, bunun yerine iflas ilan yolunu seçerek, mal varlıklarını devirebileceklerini önerdi. Şirketlerin sistematik çöküşünü engellemek için, yapılan bu hamleler mecburi olarak belirtti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x