Yükleniyor...

FED: Banka Dışı Dijital Ödeme Seçeneklerine İlgi Arttı

Nakit paranın koronavirüsü yayabileceğinden korkan kullanıcılar, Venmo ve PayPal gibi dijital ödeme seçeneklerine, salgın döneminde daha çok ilgi göstermeye başladı.

fed odeme yontemi raporu

Nakit paranın koronavirüsü yayabileceğinden korkan kullanıcılar, Venmo ve PayPal gibi dijital ödeme seçeneklerine, salgın döneminde daha çok ilgi göstermeye başladı. Ancak Square Cash uygulaması gibi bankasız ödeme seçenekleri, bu dönemde çok daha fazla ilgi gördü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası tarafından yayınlanan bir rapora göre, ABD hükümeti Covid-19 salgını sırasında vatandaşlarına teşvik çekleri dağıttıktan sonra, Cash App’e olan ilgi de artış gösterdi. Google Pay ve Apple Pay gibi ödeme yöntemlerine olan ilgi de ise düşüş yaşandı.

Raporda ayrıca Google arama sonuçlarına da yer verildi. Google aramalarında, “en yakın ATM” gibi aramalarda, %42’lik bir düşüş yaşandı. Nakit işlemlerde dijital kayıt izi olmadığı için, anahtar kelime aramalarındaki bu tür eğilimler, nakit kullanımının azaldığını göstermektedir.

Dijital ödeme seçenekleri için anahtar kelimeler de ise tam tersi şekilde ciddi anlamda artış yaşandı. Küresel bir salgın haline gelen Covid-19 ile birlikte, insanların alışkanlıkları da değişkenlik gösterdi. Nakit ödeme yöntemlerinden, dijital ödeme yöntemlerine geçen birçok kullanıcı, aynı zamanda kripto paralar ile işlem yapmaya da başladı. Kripto paralara artan ilgi ile beraber, birçok şirket de ödeme yöntemleri arasına kripto paraları ekledi.

Kullanıcılar üzerinde gelişen bu tür değişiklikler, genel olarak daha sonraları da devam ediyor. İnsanlar, dijital ödeme yöntemlerinin kolaylığını gördükten sonra, koronavirüs salgının geçmesi ile birlikte, tekrardan bu yeni düzeni devam ettirecek ve dijital ödeme kanallarını daha çok kullanmaya devam edecektir.

Özellikle bu dönemde birçok ülkenin de kripto paralara olan ilgisi arttı. Başta Çin olmak üzere dünyanın dört bir tarafından kendi dijital parasını çıkarmak isteyen ülkelerin haberleri duyuluyor. Ancak Çin, kripto para sektörüne ve blockchain ekosistemine çok önceden önem vermeye başladığı için, şimdilik diğer ülkelere liderlik yapıyor. Çin’de blockchain ile alakalı işler meslek olarak kabul edildi ve Çin hükümeti kısa süre içerisinde kendi dijital parası olan “Dijital Yuan’ı” piyasaya sürmeye hazırlanıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x