Yükleniyor...

Fed Başkanı Powell: Faiz Artışı Devam Etmeli

Fed başkanı Jerome Powell, faiz kararının ardından yaptığı açıklamada faiz artışının devam etmesi gerektiğini vurguladı.

fed baskani 6

Fed başkanı Jerome Powell, faiz kararının ardından yaptığı açıklamada faiz artışının devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Fed, faiz oranını bir kez daha 50 baz puan artırdı.

Fed Başkanı, Enflasyonun Hala Yüksek Olduğunu Söyledi

Para politikasını sıkılaştırmak için gerekli adımları attıklarının altını çizen Powell, bu politikaya bir süre daha devam etmeleri gerektiğini söyledi.

“Para politikasını sıkılaştırmak için tüm adımları attık. Bu para politikasına bir süre daha devam etmemiz gerekiyor. Fed, faiz artışlarının bir süre daha devam etmesi gerektiğini düşünüyor. 50 baz puanlık artış hala büyük bir artış oranı ve hala gidecek yolumuz var. Para politikasında erken gevşemeden kaçınacağız”

Jerome Powell, enflasyonun kontrol altına alındığı söyleyebilmek için henüz erken olduğunu dile getirdi.

“FOMC, enflasyon riskinin yüksek olduğunu görmeyi sürdürüyor. Enflasyonun kontrol altına alındığını söyleyebilmemiz için henüz çok erken. Enflasyon seviyesini %2’ye getirebilmek için elimizden geleni yapacağız”

Powell, enflasyonun beklenen seviyelere gelmeye başlamasıyla faiz artırımlarını azaltabileceklerinin sinyalini verdi.

“Faiz artırımlarını azaltmanın doğru bir adım olduğu düşüncesindeyiz. Bu nedenle biraz yavaşlamanın uygun olacağını düşünüyoruz”

Bugüne kadar enflasyon konusunda daha hızlı ilerleme beklediklerini söyleyen Powell, önümüzdeki yıldan itibaren enflasyonda düşüşün başlayacağını düşünüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x