Yükleniyor...

FED Başkanının Bu Konuşması, Bitcoin (BTC) Fiyatını Tırmandırmış Olabilir!

Dün (17 Mayıs) Amerikan TV platformu CBS'de, 13 Mayıs Çarşamba günü Scott Pelley'in Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ile yaptığı bir röportajı, popüler haftalık haber programı "60 Dakika"da yayınladı.

jerome powell 1280x640

Dün (17 Mayıs) Amerikan TV platformu CBS’de, 13 Mayıs Çarşamba günü Scott Pelley’in Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ile yaptığı bir röportajı, popüler haftalık haber programı “60 Dakika”da yayınladı. Powell’ın bu röportajda söyledikleri, Bitcoin fiyatının bugün 9900 dolar seviyesinin üzerine çıkmasına yardımcı olabilir.

Pelley Powell’a ABD’deki insanların ne tür bir “ekonomik gerçekliğe” hazırlanması gerektiğini sorduğunda, Powell şöyle cevapladı:

“Eh, doğrusunu söylemek gerekirse bu büyük bir acı ve zorluk zamanı olacak. O kadar hızlı ve öylesine güçlü oldu ki, insanların hissettikleri acıyı ve belirsizliği gerçekten kelimelere dökemezsiniz. Eskiye geri dönmemiz biraz zaman alacak.

“Ama şunu söyleyebilirim. Uzun vadede ve hatta orta vadede Amerikan ekonomisine karşı bahis oynamak istemezsiniz. Bu ekonomi toparlanacak… Biraz zaman alabilir. Gelecek yılın sonuna kadar uzayabilir. Gerçekten bilmiyoruz. Daha kısa süreceğini umuyoruz, ama kimse gerçekten tam bilmiyor.”

ABD GSYİH’sının 2020 yılının ikinci çeyreğinde ne kadar azalabileceğine gelince, Powell yüzde düşüşünün “yirmili veya otuzlu oranlarda olabileceğini” söyledi. Ancak Powell, yılın ikinci yarısında büyüme olacağını umuyor.

Konuşmanın en ilginç kısmı belki de, Pelly’nin Fed’in sisteminin paraya battığını söylemenin doğru olup olmadığını sorduğu bölümdü. Powell şöyle dedi:

“Evet. Yaptık. Bunu böyle de düşünebilirsiniz. Böyle yaptık.”

Pelley daha sonra bu paranın nereden geldiğini ve Fed’in bu parayı yeni basmış olup olmadığını sordu. Powell yine şöyle cevap verdi:

“Dijital olarak basıyoruz. Yani bir merkez bankası olarak dijital olarak para yaratma yeteneğine sahibiz. Bunu, devlet garantili diğer menkul kıymetler için Hazine Bonosu veya tahvil satın alarak yapıyoruz ve bu aslında para arzını artırıyor. Ayrıca gerçek para birimini de basıyoruz ve bunu Federal Reserve bankaları aracılığıyla dağıtıyoruz.”

CryptoCompare’in verilerine göre , 60 Dakika’nın bu bölümünün yayınlanmasından kısa bir süre önce, Bitcoin yaklaşık 9.637 dolar civarında işlem görürken, bölümün bitmesinden iki saat sonra, Bitcoin 9.925 dolardan işlem gördü.

Bugün BitMEX kripto türevleri borsasının Kurucu Ortağı ve CEO’su Arthur Hayes, Eylül 2020 BTC vadeli işlem sözleşmesi fiyatının 10 bin doların üzerine çıktığını memnuniyetle tweetledi:

Kripto odaklı yatırım şirketi Morgan Creek Digital’in Kurucu Ortağı ve Ortağı Anthony Pompliano (Pomp), Bitcoin fiyatını orta vadede daha da yüksek görüyor.

Pomp, 13 Mayıs Çarşamba günü Yahoo Finance ile yaptığı röportajda Bitcoin’in fiyatının Aralık 2021’e kadar 100 bin dolara ulaşmasını beklediğini söyledi.

Popüler kripto para analisti Josh Rager da, Bitcoin’in son fiyat hareketi ve Fed’in devam eden para baskısı hakkında şunları söyledi:

“9550 doların üzerinde güzel bir seyir var. FED para basmaya devam ederse daha da yükselişe geçecek.”