Yükleniyor...

FED Başkanının Enflasyon Açıklaması Bitcoin’in (BTC) Fiyatını Yükseltti

Esasında uzun zamandır kripto para uzmanlarının uyardığı şey bugün gerçekleşti:

FED Baskaninin Enflasyon Aciklamasi Bitcoinin BTC Fiyatini Yukseltti

Esasında uzun zamandır kripto para uzmanlarının uyardığı şey bugün gerçekleşti: Federal Rezerv (FED) Başkanı Jerome Powell, ABD para otoritesinin işgücü piyasasını ayrıcalıklı kılmak için, enflasyonun %2 hedefinin üzerine çıkmasına izin vereceğini söyledi.

Aslında burada kripto para sektöründeki insanların ilk aklına gelen şey “Bu Bitcoin için iyi bir durum.” olacaktır. Bu eskiden beri süregelen bir anlatı, ancak şu anda özellikle duruma uygun görünüyor. Tabi ki beklenen oldu ve Bitcoin, Powell’ın konuşmasından sonra %2 artışla yaklaşık olarak 11.550 dolara yükseldi. Geleneksel piyasalar da bu duurma tepki gösterdi ve S&P 500 yeni zirvelere yükselirken, daha uzun vadeli ABD tahvillerinin getirilerinin de yükseldiği görüldü.

Açıklamaların Anlamı Ne?

Ancak piyasalar hala beklenmedik politika değişikliğinde yükselirken, Bitcoin kazancının çoğunu hızla kaybetti ki bu da haberin zaten fiyata dahil edildiğinin bir işareti idi. Fed’in para basmayı daha da hızlı hale getirebilmesi gerçeği, kripto para piyasası için şaşırtıcı değil. Yalnızca bu hareketin bir tepkiyi hak ettiğinin göstergesi idi.

Yine de Powell’ın açıklamaları, uzun vadede kripto para birimlerini desteklemesi gereken bir eğilime işaret ediyor.

Daha yüksek enflasyon; ekonomide aynı miktarda mal satın almak, tüketici fiyatlarını artırmak ve para biriminin değerini aşındırmak için daha fazla para olduğu anlamına gelir. ABD’deki fiyat artışları %2’nin üzerine çıktığında Fed, piyasayı paranın bir kısmını tasarrufta saklamaya teşvik etmek için faiz oranlarını yükseltmek istiyor. Ancak şimdi Powell ve diğer 11 politikacı, dünyanın en güçlü merkez bankasının kapalı kapılar ardında politikasını değiştireceğine karar verdi; böylece enflasyonun yükselmesine izin verilecektir.

Bu noktada ifadeyle ilgili rahatsız edici olan şey şu oluyor:

Küçük bir grup insanın, itibari para birimi; bu durumda dünyanın rezerv para birimi olan dolar üzerinde mutlak güce sahip olduğunu hatırlatmak isteriz.

Federal Rezerv, işgücü piyasasını korumak ve tüketici fiyatlarını uzak tutmak için ikili yetkiye sahiptir. Sorun şu ki, iki hedef genellikle birbirine zıttır ve popülizme gittikçe daha fazla eğilen bir dünyada, merkez bankaları iş piyasasını enflasyon hedeflerini tutmanın önüne geçirmeyi seçecektir. Bu da para biriminin kaybettiği anlamına gelir.
Fed’in yaptığı bu açıklama Bitcoin için iyidir zira insanları en büyük kripto para birimine sahip olmaya teşvik edebilir:

  • Bitcoin’in öngörülebilir basım zamanı ve çıkarılacak coin’ler için 21 milyon olarak belirlenmiş bir sınırı vardır.
  • Para politikası, Bitcoin protokolünde kodlanmış kuralları izler ve kapalı kapılar ardında karar veren küçük bir grup insan tarafından değiştirilemez. Herhangi bir değişiklik, geniş bir fikir birliği ile yapılır.
  • Bitcoin’in fiyatı serbest piyasa güçleri nedeniyle değişken olacak, ancak merkezi bir kuruluş daha fazla coin’in piyasayı doldurmaya başlayacağına karar verdiği için devalüe edilmeyecektir.
  • Merkezi olmayan finans; küresel, dağıtılmış, şeffaf ve açık ağlara dayanan alternatif bir para altyapısı ile ilgilidir. Ethereum, daha karmaşık finansal uygulamaların çoğu için bir katmandır, ancak Bitcoin’in bu alandaki rolünü de unutmamak gerekir. Kripto paraların sağlam parası olarak Bitcoin öne çıkmaktadır. Genellikle popülist ve öngörülemez, yozlaşmış ve her zaman merkezi olan finansal sistemlere bir alternatif olarak her geçen gün daha çok insanı kendisine çekmektedir.

Ünlü Yazardan FED’e Tepkiler

Bitcoin’e katılmakta hala tereddüt eden birçok yatırımcı var. Kripto para birimlerinde yatırımcı olmak zordur, zira Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini alanlara peşinen suçlu muamelesi yapanlar bile vardır.

Ancak önde gelen bir finansal eğitimci ve girişimci; Bitcoin, gümüş ve altın sahibi olmanın akıllıca bir karar olduğunu söylüyor. Bestseller yazarı Robert Kiyosaki’den bahsediyoruz. Amerikalı bir girişimci ve bestseller olan ‘Zengin Baba, Yoksul Baba’ kitabının yazarı Robert Kiyosaki’ye göre ‘Zengin Baba’ yani ‘Federal Rezerv’ öldü.

‘Zengin Baba, Yoksul Baba’ kitabının yazarı, bu varlıkların ‘gerçek para’ olduğunu; Federal Reserve tarafından basılan itibari paranın ise ‘sahte’ olduğunu söylüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner