Fed, Dijital Para Düzenlemesine İhtiyaç Duymuyor • Coinkolik
Yükleniyor...

Fed, Dijital Para Düzenlemesine İhtiyaç Duymuyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD’nin dijital para birimi oluşturmasını beklemediklerini söyledi.

MW HA505 mnuchi MG 20181217125845

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD’nin dijital para birimi oluşturmasını beklemediklerini söyledi. Mnuchin Perşembe günü yaptığı açıklamada “Başkan Powell ve ben bunu tartışmıştık – yakın gelecekte önümüzdeki beş yıl içinde Fed’in dijital bir para birimi düzenlemesine ihtiyaç duymadığını ön görüyoruz” diye konuştu.

Çin Halk Bankası da dahil olmak üzere diğer bazı merkez bankaları kripto para birimleri oluşturma konusunda çalışmalar yürütüyorlar. Avrupa Merkez Bankası, özel sektörün sınır ötesi ödemelerini daha hızlı ve daha ucuz hale getirememesi durumunda kendi dijital biriminin geliştirilip geliştirilmeyeceği konusunda incelemeler yapıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Powell, Arkansas Cumhuriyetçi Temsilcisi French Hill’e yazdığı bir mektupta, “Fed dijital bir para birimi geliştirmiyor ancak böyle bir hareketin maliyetlerini ve faydalarını inceliyor” ifadelerini kullandı. Hill, Eylül ayında Powell’a ulusal güvenlik sonuçları ve olası faydalar hakkında sorular sormuştu. Powell 19 Kasım’da “ABD bağlamında olası olabilecek faydaları belirlemek için diğer merkez bankalarının faaliyetlerini dikkatle izliyoruz” diye konuştu.

Dijital Para Düzenlemesinden Önce Riskler İncelenmeli

Powell, dijital bir birimi geliştirmeden önce, olası siber saldırılar, kullanıcı şeffaflığı ve finansal istikrar gibi operasyonel risklerin çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

Mnuchin ayrıca Facebook’un Libra’sı hakkında da konuştu. Mnuchin,  “Facebook kendi birimini oluşturmak istiyorsa sorun değil ancak banka gizliliği ve kara para aklama kurallarına tam olarak uymaları gerekiyor. Bu hiçbir şekilde terör finansmanı için kullanılamaz” diye konuştu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x