Anasayfa Kripto Para Haberleri Fed, Dijital Para Düzenlemesine İhtiyaç Duymuyor

Fed, Dijital Para Düzenlemesine İhtiyaç Duymuyor

ABONE OL:google-news

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD’nin dijital para birimi oluşturmasını beklemediklerini söyledi. Mnuchin Perşembe günü yaptığı açıklamada “Başkan Powell ve ben bunu tartışmıştık – yakın gelecekte önümüzdeki beş yıl içinde Fed’in dijital bir para birimi düzenlemesine ihtiyaç duymadığını ön görüyoruz” diye konuştu.

Çin Halk Bankası da dahil olmak üzere diğer bazı merkez bankaları kripto para birimleri oluşturma konusunda çalışmalar yürütüyorlar. Avrupa Merkez Bankası, özel sektörün sınır ötesi ödemelerini daha hızlı ve daha ucuz hale getirememesi durumunda kendi dijital biriminin geliştirilip geliştirilmeyeceği konusunda incelemeler yapıyor.

Powell, Arkansas Cumhuriyetçi Temsilcisi French Hill’e yazdığı bir mektupta, “Fed dijital bir para birimi geliştirmiyor ancak böyle bir hareketin maliyetlerini ve faydalarını inceliyor” ifadelerini kullandı. Hill, Eylül ayında Powell’a ulusal güvenlik sonuçları ve olası faydalar hakkında sorular sormuştu. Powell 19 Kasım’da “ABD bağlamında olası olabilecek faydaları belirlemek için diğer merkez bankalarının faaliyetlerini dikkatle izliyoruz” diye konuştu.

Dijital Para Düzenlemesinden Önce Riskler İncelenmeli

Powell, dijital bir birimi geliştirmeden önce, olası siber saldırılar, kullanıcı şeffaflığı ve finansal istikrar gibi operasyonel risklerin çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

Mnuchin ayrıca Facebook’un Libra’sı hakkında da konuştu. Mnuchin,  “Facebook kendi birimini oluşturmak istiyorsa sorun değil ancak banka gizliliği ve kara para aklama kurallarına tam olarak uymaları gerekiyor. Bu hiçbir şekilde terör finansmanı için kullanılamaz” diye konuştu.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

923BeğenenlerBeğen
404TakipçilerTakip Et
18,400TakipçilerTakip Et
615AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar