Yükleniyor...

Fed’in Faiz Kararı ve Bitcoin (BTC): ABD Borsaları Düşüşte!

ABD Merkez Bankası (Fed), ekonomist Erkan Öz'ün deyimiyle 2008 küresel krizinde aylar boyunca yaptığını bir günde yaptı ve Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya genelinde 6 binden fazla insanın ölümüne yol açan yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını sonrası faizleri neredeyse 0’ladı ve 700 milyar dolarlık parasal genişlemeye gideceğini açıkladı.

Fed Bitcoin

ABD Merkez Bankası (Fed), ekonomist Erkan Öz’ün deyimiyle 2008 küresel krizinde aylar boyunca yaptığını bir günde yaptı ve Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya genelinde 6 binden fazla insanın ölümüne yol açan yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını sonrası faizleri neredeyse 0’ladı ve 700 milyar dolarlık parasal genişlemeye gideceğini açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Koronavirüs salgını nedeniyle petrol talebinde yaşanan düşüşe bağlı olarak petrol fiyatlarının düşmesi piyasalarda krize neden olmuş, geçen hafta dünya genelinde borsalar çakılmıştı. Bu sebeple Fed’in faiz kararı merak ediliyordu. 33 yılın en kötü gün kapanışını (12 Mart 2020) yapmalarının ardından ABD’de ulusal acil durum ilan edilmesiyle Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri haftayı rekor yükselişle tamamlamıştı.

Fed’in faizi neredeyse sıfırlaması ve 700 milyar dolarlık parasal genişlemeye gitmesi kaotik bir haftanın yaşanacağına işaret ederken, Fed’in piyasaya müdehalesi beklenen etkiyi yaratamadı. Dow Jones Borsası Endüstri Endeksi, S&P 500 ve Nasdaq düşüşünü sürdürdü.

Öte yandan kripto para piyasaları Fed’in açıklamasından kısa bir süre sonra yükselişe geçti. Bitcoin (BTC) 5.823 dolara kadar çıktı ancak bu yükseliş bu uzun soluklu olmadı. En büyük kripto para açıklamadan saatler sonra yeniden düşüşe geçti ve yazım sırasında 5.275 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Bitcoin Fiyatı

Koronavirüs salgını sebebiyle bir süredir küresel borsalarla paralel hareket eden Bitcoin fiyatı için ABD borsalarındaki düşüş önemli bir düşüşün işareti olabilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x