Yükleniyor...

FED, Faiz Kararını Açıkladı

FED, uzun süredir beklenen faiz kararını açıkladı.

FED 1

FED, uzun süredir beklenen faiz kararını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi ve faiz oranını %0 – %0.25 aralığında sabit tuttuğunu açıkladı.

FED üyeleri, noktasal grafikte 2023 yılına kadar iki faiz artışı öngördü. Daha önce 2023 yılında artış bekleyen üyelerin sayısı 18 üye içerisinde 7 üyeyken, bu kez sayı 13’e yükseldi.

ABD borsaları alınan kararında ardından düşüşe geçti. 8.50 bandında olan dolar/TL ise 8.55’in üzerine yükseldi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, toplantının ardından yaptığı açıklamada “önemli ilerleme kaydedilene kadar varlık alımları sürecek” dedi.

Powell ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“COVID-19 salgınından en fazla etkilenen sektörler az da olsa iyileşme gösterdi. Ekonomik aktiviteler ve istihdam göstergelerinde de iyileşme söz konusu. Gerçekleşen hızlı büyümenin çoğu krizden çıkışı gösteriyor. Ekonomik görünüme dair ise riskler sürüyor. Enflasyon son aylarda önemli bir biçimde arttı. Enflasyonda yaşanan artık baz etkilerini kısmen yansıtıyor.

Tedarik darboğazı ise beklenenden daha büyük oldu. Enflasyon beklenenden yüksek ve kalıcı olabilir. Enflasyonun bir süre için %2 üzerinde seyretmesini bekliyoruz.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x