Yükleniyor...

Fed Faiz Kararıyla Ne Demek İstiyor?

22 Mart 2023’ü bir cümle ile özetlemek istersek eğer; piyasalarda yumuşak iniş hayallerinden, Amerika Merkez Başkanı Powell’ın kafalarda karışıklık yaratan konuşmasına giden süreç olarak ifade edebiliriz.

Site Yazar

22 Mart 2023’ü bir cümle ile özetlemek istersek eğer; piyasalarda yumuşak iniş hayallerinden, Amerika Merkez Başkanı Powell’ın kafalarda karışıklık yaratan konuşmasına giden süreç olarak ifade edebiliriz. Aslında saatler 21.00’i gösterdiğinde çoğu kişi ve kurum Fed’in faiz oranını 25 baz puan artırmasını bekliyordu. Asıl merak edilen ise, geçtiğimiz hafta, Amerika’nın en büyük 16. bankası olan Silikon Valley Bank’in de çöküşüyle başlayan bankacılık krizine Fed’in nasıl bir tepki vereceğiydi.

Bir önceki faiz karar metni ile kıyasladığımızda, Rusya Ukrayna savaşının yarattığı koşullar çıkarılarak:

“ABD bankacılık sistemi sağlam ve dayanıklıdır. Son gelişmelerin hane halkı ve işletmeler için daha sıkı kredi koşullarıyla sonuçlanması ve ekonomik. Aktivite, işe alım ve enflasyon üzerinde baskı oluşturması muhtemeldir. Bu etkilerin boyutu ise belirsizdir.” ifadeleri eklendi ve metnin en göze çarpan kısmı da aslında burası oldu. 

pasted image 4

Fed Başkanı Jerome Powell neler söyledi:

  • Komite, uzun vadede %2 oranında maksimum istihdam ve enflasyon elde etmeyi amaçlamaktadır ve bu hedefleri desteklemek federal fon oranı için hedef aralığını %5’e yükseltmeye karar verdi. 
  • Bankacılık sektöründeki yaşanan gelişmeler, daha sıkı kredi koşullarını getirecektir.
  • Bankacılık krizi bir faiz artışına eşittir.
  • Faizi sabit tutmayı değerlendirdik, enflasyon ve iş gücü piyasasından gelen veriler faiz artırımlarına devam edilmesi gerektiğini gösteriyordu, faiz artırım kararı oybirliği ile alındı.
  • Komite bu sene içinde herhangi bir faiz indirimi yapmayı düşünmüyor ve eğer gerekirse faiz tekrar artırabiliriz.
pasted image 2 2

Bir diğer önemli gelişme ise yılda 4 kez açıklanan ve konsey üyelerinin işsizlik, enflasyon, ekonomik büyüme ve faiz oranlarıyla ilgili önümüzdeki 3 yıl ve uzun döneme ilişkin tahminde bulundukları ekonomik projeksiyon açıklandı.

ABD Merkez Bankası konsey üyeleri, bu yıl için medyan faiz tahminlerini değiştirmedi ancak, gelecek yıl için yükseltti.

Fed’in açıkladığı “Ekonomik Projeksiyon Raporu”naa göre, bu yıl için medyan faiz tahmini yüzde 5,1 olarak kalırken, gelecek yıl için  %4,1’den %4,3’e çıkarıldı. Konsey, 2025 yılı için tahminlerini %3,1 olarak korudu.

Fed yetkililerinin uzun dönem faiz tahmini %2,5 seviyesinde kaldı.

Peki Tüm Bunlar Ne Anlama Geliyor?

%2 enflasyon hedefi korunuyor ve faiz indirimi bekleyenler bir bardak soğuk su içiyor. Ek faiz artışı gelebilir ancak artışlar bir noktada duracak, sıkı kredi koşulları ise devam edecek ve bu şekilde artan faizlerin enflasyondaki etkisi izlenecek. 

Tüm bu gelişmelerin ortasında Bitcoin’in doğumunun 2008 bankacılık krizinde gerçekleştiğini hatırlatmak istiyorum. 

Herkese iyi hafta sonları diliyorum…

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner