Yükleniyor...

Fed Faizine Dair Senaryolar

Geçtiğimiz hafta ABD’den ekonomik büyüme ve çekirdek tüketim harcamaları verilerini aldık.

Geçtiğimiz hafta ABD’den ekonomik büyüme ve çekirdek tüketim harcamaları verilerini aldık. Bu hafta ise ABD Merkez Bankası Fed, son 16 yılın en yüksek faiz oranına doğru hızla ilerliyor. Federal Rezerv yetkilileri, bu hafta gerçekleştirdikleri FOMC toplantısının sonucunu yarın açıklayacaklar.

Amerika Birleşik Devletleri, pandemi döneminde aldığı ekonomik kararlar neticesinde yüksek enflasyon döngüsüne girdi. Tam bir senedir de son zamanların en yüksek enflasyonuyla mücadele için sıkı para politikası kararını aldılar. 1980’lerden bu yana en hızlı sıkılaştırma politikasını sürdüren ABD, yarın faiz kararı ve özel sektör istihdamı gibi kritik verileri açıklayacak. Piyasalarda ise hızlı faiz artırma döngüsüne ilişkin endişeler devam ediyor. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yüksek enflasyon ve faizin yanı sıra, mart ayında iki büyük bankanın iflasının etkileri devam ediyor. Geçen hafta First Republic Bank hisselerindeki düşüş endişelere neden olmuştu. Pazar günü iflas ise eden bankayı JP Morgan Chase’in satın aldığı duyuruldu. Tüm bu haberlerin etkisinde de bir süredir konuşulan resesyon söylemleri daha çok konuşulmaya başladı. Bir önceki FOMC tutanaklarında ilk kez ‘resesyon’ kelimesini kullanan üyeler, sene sonuna doğru ılıman bir resesyonun yaşanabileceğini savunuyorlar. 

Yarın açıklanacak karar özelinde piyasa beklentisi yüzde 90’ın üzerinde 25 baz puanlık bir artış olması yönünde. Hatta yalnızca bu toplantıda değil, 14 Haziran’daki toplantıda da aynı oranda bir artış beklentiler arasında. Bir yıl önce başlayan ve yüzde 2’lik enflasyon hedefi olan Fed’in yarın 10. faiz artışını gerçekleştirileceği düşünülüyor. 

Fed Başkanı Jerome Powell’ın ve Fed Üyeleri’nin yapacağı basın toplantısı da büyük bir önem arz ediyor. Yarınki konuşmada son artış olacağına dair net bir işaret olmaması, piyasaları satış baskısına sürükleyecektir. Uzun zamandır beklenen duraklama ve yavaşlama beklentilerinin karşılanmaması riskli varlıkları baskılamaya devam edecektir.  En büyük üçüncü banka iflası olan First Republic Bank’ın hafta sonu iflas etmesi gibi durumların yarın gelecek faiz artışını engellemeyecektir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x