Yükleniyor...

Fed Mayıs Tutanakları Yayımlandı

Fed, mayıs ayı tutanaklarını yayımladı.

fed faiz kararı

Fed, mayıs ayı tutanaklarını yayımladı.

Fed, merakla beklenen mayıs ayı tutanaklarını yayımladı. Federal Rezerv, enflasyon, faizler gibi konulara değindi ve piyasanın merak ettiklerinin cevaplarını verdi.

Fed, Mayıs Ayı Tutanaklarını Yayımladı

Fed yetkililerinin tutanaklara göre, daha fazla faiz artırımının gerekliliği konusunda emin olmadıkları ortaya çıktı. Tutanaklara göre, Fed yetkilileri son toplantılarında faiz oranlarında ilerlemenin yönü konusunda ayrışmış durumdaydı. Bazı üyeler daha fazla faiz artırımı yapılması gerektiğini düşünürken, diğerleri büyümenin yavaşlamasıyla daha fazla sıkılaştırmanın gereksiz olduğunu savunuyordu.

fed

Fed’in gösterge faiz oranında çeyrek puanlık bir artış kararı oybirliğiyle alınmış olsa da, toplantı özetinde bir sonraki adımın ne olması gerektiği konusunda anlaşmazlık olduğu görülüyordu. Bununla birlikte daha az agresif politikalara doğru bir eğilim piyasa tarafından gözlemlendi. Toplantı sonrası açıklamalarda yer alan “ek politika sıkılaştırmasının uygun olabileceğine” ilişkin ifade, oybirliğiyle çıkarıldı.

Fed şu anda daha fazla veriye dayalı bir yaklaşıma doğru ilerliyor gibi görünüyor ve faiz artırım döngüsünün devam edip etmeyeceği, birçok faktörün yanı sıra gelecek verilere bağlı olarak değerlendirilecek.

Tutanaklarda, katılımcıların politika sıkılaştırmanın ne kadar uygun olabileceği konusunda belirsizliklerini dile getirdikleri belirtiliyor. Ayrıca, enflasyonun Fed’in hedefine göre önemli ölçüde yükseldiği konusunda katılımcılar arasında genel bir mutabakat olduğu ifade ediliyor.

Fed yetkilileri ayrıca bankacılık sektöründeki sorunları tartışmak için zaman ayırdı ve finansal sistemin ihtiyaçlarını karşılamak için gereken likiditeye sahip olduklarını belirttiler.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner