Fed Yıl Sonundan Önce QE4'ü Başlatacak Olursa Bitcoin (BTC) Aya Gidebilir! • Coinkolik
Yükleniyor...

Fed Yıl Sonundan Önce QE4’ü Başlatacak Olursa Bitcoin (BTC) Aya Gidebilir!

Küresel ekonomi şu anda biraz sıkıntılı durumda ve merkez bankaları ülkelerin ekonomilerinin batmasını engellemek için her şeyi yapıyorlar.

Fed Bitcoin BTC

Küresel ekonomi şu anda biraz sıkıntılı durumda ve merkez bankaları ülkelerin ekonomilerinin batmasını engellemek için her şeyi yapıyorlar. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin ekonomik yavaşlamaya çözümü ise ülke genelindeki bankalardan menkul kıymet satın almak veya kantitatif bir şekilde rahatlatma sağlamak üzerine. Peki dev ekonomilerin uyguladığı para politikalarından doğrudan etkilenen Bitcoin (BTC) için bu ne anlama geliyor?

Fed’in QE4 Adı Verilen Parasal Gevşeme Politikası

2013 Ocak ayında Fed, QE4’ü yaşama geçirdi ve aylık 85 milyar USD tutarında uzun vadeli Hazine kâğıtlarını almayı sürdüreceğini açıkladı. Fed, QE4 programını açıklarken bu uygulamayı iki koşuldan birisinin gerçekleşmesine kadar sürdüreceğini ilan etti. Bu iki koşul şunlardı: (1) İşsizlik oranının yüzde 6,5’un altına düşmesi. (2) Enflasyon oranının yüzde 2,5’un üzerine çıkması. İşsizlik oranı gerçekten de zaman içinde yüzde 6,5’un altına düştü (bugün yüzde 5,1 düzeyinde bulunuyor.) Bu düşüşü izleyerek Fed, QE4’ü tedrici olarak kaldıracağını Mayıs 2013’de açıkladı ve açıklamaya uygun olarak yavaş yavaş tahvil alımını azaltarak Ekim 2014’de QE4 uygulamasına ve tahvil alımlarına son verdi.

Para Politikasındaki Değişim

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Nicel gevşeme yeni bir trend değildir. Parasal genişleme faiz oranlarını düşürerek piyasanın likiditesini arttırmak mümkün olmadığında veya paranın fiyatının yani faizinin daha fazla düşürülmesine imkan olmadığı durumlarda, dolaşımdaki para miktarını arttırılmak için uygulanan bir modeldir. Parasal genişleme modelinde merkez bankaları özel bankaların portföylerinde bulunan finansal varlıkları satın alarak dolaşımdaki para miktarını arttırmayı hedefler. Amaç, bankaların nakit miktarını arttırarak düşük faizle daha fazla kredi vermelerini sağlamak ve reel ekonomiyi canlandırmaktır.

Avrupa Merkez Bankası Eylül ayında benzer bir hareket yaptı ve ekonomiye 20 milyar Euro pompaladı. Şimdi ABD biraz daha para basacak gibi görünüyor. Ekim 2019 itibariyle enflasyon oranı yüzde 1,9 olarak açıklandı, bu da ekonomik sorunların kapıda olduğunun önemli bir işareti. Fed, yakın zamanda borçlanma maliyetini yükselten nakit sıkıntısını hafifletmek için her ay 60 milyar dolarlık hazine tahvil alımı yapacağını duyurdu.

Devletler için nicel gevşeme ekonomik büyümeyi teşvik edebilir ancak gerçek şu ki bu ekonomik kurtarma önemli ilk etapta karmaşaya neden olan kurumları desteklemektedir. Buna benzer bir önlem üçüncü kez Bitcoin için 2020 Mayıs ayındaki yarılanma etkinliği ile yapılacak.

Bitcoin parasal disiplinsizliğe karşı doğal bir çittir. Bu yüzden sabit bir kaynağı vardır; madencilik ödülleri genellikle her dört yılda bir yarıya indirilir ve 2009’dan bu yana daha da genişleyen fiat arzının aksine Bitcoin’de (BTC) tam olarak bir kıtlık yaratılmaktadır. Bazıları için bu konudaki argüman Cantillon Etkisi’ne dayanır.

Bu teori, para arzındaki artıştan dolayı göreli fiyatlardaki değişiklik olacağına işaret etmektedir. Para arzındaki değişim ekonominin üretimini etkilemeyebilirken, ekonomideki farklı sektörleri, özellikle de finansal piyasaları sarsacaktır.

Fed’in uzun soluklu parasal gevşeme politikası yatırımcıların ellerindeki parayı deflasyonist olan Bitcoin gibi diğer varlıklara yatırmaya zorlayabilir. Her ne kadar Bitcoin (BTC) riskli bir varlık olarak kabul edilse de Fed’in daha fazla para pompalaması varlık için boğa koşusunu tetikleyebilecek etkidedir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x