Yükleniyor...

Federal Rezerv’den Duyuru: FedNow Onaylandı!

Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi, uzun süredir beklenen anlık ödemi sistemi "FedNow" için Temmuz ayı lansman tarihini onayladı.

fednow

Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi, uzun süredir beklenen anlık ödemi sistemi “FedNow” için Temmuz ayı lansman tarihini onayladı.

Finans kurumlarının hizmetlerindeki “ödeme süresini azaltmayı” hedefleyen FedNow ödeme sistemi, Temmuz ayı lansmanı için onaydan geçti. Yeni ödeme sistemi FedNow, birçok şekilde nitelendirilmeye başlandı. Kullanıcılar, merkez bankası dijital para birimlerine ve stablecoin’lere alternatif olarak gördüğü bu ödeme sisteminden umutlu gözüküyor. FedNow anında gerçekleşen ödeme sistemleriyle birlikte tüketiciler, satıcılar ve bankalar arasındaki işlemlere fayda sağlayacak. Ayrıca Federal Rezerv tarafından kontrol edilmesinden dolayı hükümet adına önemli bir adım teşkil ediyor. Ek olarak Clearing House‘un gerçek zamanlı ödemelerde sunduğu RTP ağı, büyük bankalar tarafından işletiliyor.

FedNow ile İlgili Ayrıntılar Açıklandı

eticaret odeme sistemleri nelerdir

15 Mart tarihinde yapılan duyurular doğrultusunda ABD Fed, FedNow’un başlangıç tarihini Temmuz ayı olarak ayarladığını, ABD Hazinesi ve çeşitli finans kurumlarının lansmanından itibaren ağı kullanmaya hazır olduğunu belirtti. Ayrıca Fed, lansmana hazırlık amaçla Nisan ayının ilk haftasında “katılımcılara sertfika temin edileceğini” ifadelerine ekledi.

2019 yılında duyurulmuş olan yeni ödeme sistemi FedNow, ticari işlem gerçekleştiren kullanıcıdan bir Fed kredi hesabı aracılığıyla alıcıya iletebiliyor. Günün her saati brüt ödeme sağlayabilen sistem, dolandırıcılık risk yönetimi konusunda da önemli özellikler barındırıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner