Yükleniyor...

FED’in Para Basması Bitcoin Fiyatlarını Etkiliyor Mu?

Bitcoin'in yaratılması ve fiyat artışlarının ABD merkez bankası tarafından enflasyonist hareketlerle belirlendiği söylenmektedir.

FED Para Basma Dolar

Bitcoin’in yaratılması ve fiyat artışlarının ABD merkez bankası tarafından enflasyonist hareketlerle belirlendiği söylenmektedir. Bu nedenle S2F modelinin yaratıcısı PlanB, 2020 yılında da bu durumun devam edeceğini belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin (BTC) boğa piyasaları belirli bir makroekonomik eğilim ile çakışmaktadır, bu durumun yakın zamanda tekrarlanacağı söylenmektedir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi’nin parasal gevşeme (QE) programlarının, Bitcoin fiyat artışlarını tetiklediği görülmektedir.

Bitcoin’in stok akış fiyat modelini oluşturan teknik analist PlanB, 18 Nisan’da attığı tweet’lerinde, kripto para biriminin FED’in para basma politikasından faydalandığını savundu.

PlanB,“2013 yılındaki QE3’ün 2013 yılı bitcoin boğa piyasasına denk gelmesi çok ilginç” dedi ve ekledi:“2020 QE4’ü acaba Bitcoin’e ne getirecek?”

PlanB, Fed Mart ayının ortalarından bu yana ABD ekonomisini kurtarmaya yönelik hamleler yapmaya başladığından beri, Wall Street’e 2 trilyon doların üzerinde yeni nakit aktardığını açıklayan yorumcu Holger Zschaepitz’e yanıt verdi.

Koronavirüse karşı gelişen enflasyonist tepki, sonuçlarının elitleri zenginleştirmek ve toplumun geri kalanının servetini rekor bir hızda yok etmek olacağını savunan sağlam para savunucularını şok etti.

ABD Fed QE grafiği. BTC / USD, Kasım 2013’te tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.242 dolara sıçradı.

Trump Tıpkı Mugabe Gibi Tüm Kozlarını Oynayacak

Bununla birlikte Fed’in dünyadaki merkez bankalarınınkine benzer politikası, Bitcoin’e yatırım yapanlar için ironik bir şekilde güç getirebilir.

PlanB ve program sunucusu Max Keiser’ın da belirttiği gibi Bitcoin, 2008 mali krizi sonrasında İngiltere’nin bankalara yeni bir kurtarma paketi başlattığı gün ortaya çıkmıştı.

PlanB, ABD Başkanı Donald Trump’ın ilerde daha fazla kurtarma paketi çağrısına direnmekte zorlanacağını söyledi.

Teknik analist, Zimbabve’nin yaşadığı ekonomik güçlükler ve hiperenflasyonuna atıfta bulunarak öngörülerini bildirdi:

“Mugabe gibi hepsi tüm kozlarını oynayacak!” 

Afrika devletinin yıllık hiperenflasyonu 2008’de yüzde 89,7 sekstilyon olmuştu.