Yükleniyor...

FED’in Piyasalara Etkisi Ne Oranda? SEC ve Coinbase Arasında Neler Oluyor?

Piyasalara göz attığımızda kripto paraların genelinde düşüşler yaşandığını görüyoruz.

Piyasalara göz attığımızda kripto paraların genelinde düşüşler yaşandığını görüyoruz. Bu düşüşlerin ardında FED’in yapacağı faiz toplantısının etkisi var mı piyasalar neden düşüş yönünde hareket ediyor gibi konuları sizlerle birlikte inceleyeceğiz ve haftanın önce çıkan başlıklarına göz atacağız.

FED’in Piyasalara Etkisi Var Mı?

Bildiğiniz üzere 26 ve 27 Temmuz tarihlerinde yani bugün ve yarın Federal Açık Piyasalar Komitesi toplantısı bulunuyor ve birçok uzmana göre FED yapılacak bu toplantılarda faiz artırımını 75 baz puan olarak açıklayacak fakat 100 baz puanda seçenekler arasında bulunuyor. Peki FED’in yapacağı faiz açıklamasının piyasalarda etkisi var mı? Şu an için Bitcoin fiyatındaki düşüşün sebebi olarak FED’in faiz açıklamasını gösteremeyiz fakat lider kripto para birimi Bitcoin dün 22 bin doların üzerinde kapanış yaşamasına rağmen şu an 21 bin 43 dolar seviyesinden fiyat hareketliliğine devam ediyor. Dün 21 bin 750 dolar seviyesinde destek oluşturan Bitcoin bu destek seviyesine de tutunamayarak 21 bin 12 dolara kadar sarkma yaşamıştı. Bugüne de satış ağırlıklı devam eden Bitcoin, bu hafta FED’in açıklamalarına göre yolunu çizecek gibi duruyor. Uzmanlara göre FED’in 100 baz puanın altında faiz artırımı gerçekleştirmesi riskli piyasaların biraz nefes almasına yardımcı olabilir. Yine FED’in faiz açıklamalarına göre düşüş yönünde hareket eden Bitcoin bulunduğu seviyelere tutunamayıp daha aşağı seviyelerde fiyatlanmaya da başlayabilir. 

Glassnode BTC Raporunu Sundu

On-Chain veri analitik platformu Glassnode her hafta yayımladığı raporun bu haftaki bülteninde Bitcoin’de 20 bin dolar seviyelerinde aşırı talep olduğunu açıkladı. Glassnode analisti, son yaşanan düşüşte psikolojik seviyelerden Bitcoin alan yatırımcıların birçoğunun satış yapmadığını belirtti. Analist bunun sebebi olarak Bitcoin’in diğer yatırım araçlarından daha fazla kazanç getirme ihtimalinin olmasını gösterdi. 

Coinbase ve SEC Karşı Karşıya

SEC, Ripple ile devam eden dava sürecinin yanında şimdi de Coinbase ile karşı karşıya geldi. SEC, Coinbase’in ABD’de menkul kıymet olarak kaydedilmesi gereken bazı kripto varlıkların ticaretine izin verdiği gerekçesi ile şirkete soruşturma başlattı. SEC, kripto para piyasası üzerinde baskıyı artırması ile beraber piyasada endişenin artmasına neden oldu. 

Takip Edilecek Gelişmeler

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta Tesla ve Twitter gibi şirketler 2022 ikinci çeyrek raporlarını açıklamıştı bu hafta içerisinde de Visa, Meta, Apple Amazon ve Intel gibi büyük teknoloji şirketlerinin ikinci çeyrek raporları takip edilebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner