Yükleniyor...

Fed’in Sınırsız Nakit Duyurusunun Ardından Altın ve Bitcoin Yükselişe Geçti

Bitcoin (BTC) ve altın, ABD Merkez Bankasının (Fed) destek duyurusunun ardından yükselişe geçti.

Bitcoin ve Altın 1

Bitcoin (BTC) ve altın, ABD Merkez Bankasının (Fed) destek duyurusunun ardından yükselişe geçti. Pazartesi günü 6 bin doları geçen Bitcoin, daha sonra 6 bin 500 dolar seviyesinde yer almaya devam etti. CoinMarketCap verilerine göre lider kripto para birimi şu an 6 bin 601 dolardan işlem görüyor. BTC ile beraber aynı zamanda altında da toparlanma yaşandı.

Fed: Sonsuz Paraya Sahibiz

Altın gün içinde 1.35 oranında iyileşme yaşayarak 1.572 dolar seviyesine çıktı.

Goldman Sachs, altındaki bu yükseliş için, 2008 mali krizi sırasındaki davranışlara benzediğini ifade etti. O zamanlarda da şimdi olduğu gibi, Fed dolar likiditesinin önündeki engelleri kaldırarak değerli madenin yükselmesine neden olmuştu. Çeşitli kaynakların bildirdiği gibi, Fed şimdi her gün 125 milyar dolar değerinde ayda ise 2,5 trilyon dolarlık devasa bir geri alım yapacak. ABD ekonomisini desteklemeyi amaçlayan program, ABD tarihinin en büyük para basma deneyi haline gelen yeni dolar enjektesini içerecek. Hazine Bakanı Steven Mnuchin, işletmelere ve bankalara sunulan likiditeyi “neredeyse sınırsız” olarak nitelendirdi.

Pazar günü CBS ile yaptığı röportajda, Minneapolis Federal Rezerv Bankası Başkanı Neel Kashkari ise daha da ileri giderek şu ifadeleri kullandı:

“Fed’de sonsuz miktarda nakit var. Bankacılık sisteminde yeterli para olduğundan emin olmak için ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız. ”

Başarısız Oluyor

Bu haberler, Bitcoin ve altın yatırımcılarının cesaretlenmesini sağladı. Bitcoin stok akım modelinin yaratıcısı olan PlanB, Fed’in eylemlerini merkez bankası “tam Zimbabwe”ye dönüşüyor ifadeleri ile eleştirdi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x