Yükleniyor...

Filipinler Merkez Bankası, CBDC Pilot Projesini Başlatacağını Duyurdu

Başta Çin olmak üzere birçok ülke kendi merkez bankası dijital para birimi çıkartmaya başladı.

CBDC filipinler

Başta Çin olmak üzere birçok ülke kendi merkez bankası dijital para birimi çıkartmaya başladı. Bu ülkelere Filipinler de ekleniyor. Filipinler Merkez Bankası CBDC için adım attı.

Filipinler’in merkez bankası Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), CBDCPh adlı bir toptan merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot projesi başlatacak.

BSP başkanı Benjamin Diokno, yıllık politika yapıcıları toplantısında yaptığı konuşmada, CBDC’lerin “sınırlı sayıda finansal kuruluşta 7/24 esasına göre” kullanılmasının fizibilitesini test edeceğini söyledi.

Filipinler’den CBDC Hamlesi Geldi

filipinler merkez bankasi

Diokno, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Pilottan öğrenilenler, BSP’nin Filipin ödeme sistemini daha da güçlendirecek daha gelişmiş toptan CBDC projeleri için orta ve uzun vadeli yol haritasının oluşturulmasında kritik öneme sahip olacak.”

Diokno, toptan bir CBDC’nin sınır ötesi para transferlerinde, hisse senedi ödemelerinde ve gün içi likidite olanağında sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olabileceğini dile getirdi.

BSP’ye göre, 2018’de %10 olan aylık perakende işlemlerin yaklaşık %20,1’i, 2020’nin sonunda Filipinler’de dijital ödeme yöntemleri kullanılarak yapıldı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner