Yükleniyor...

Finansal Hizmetler Devi JPMorgan’ın Blockchain’e Güveni Tam

Finansal hizmetler devi JPMorgan uzmanları, Blockchain teknolojisinin bankalara ve ödeme sistemlerine fayda sağlayacağını söylüyor.

JPMorgan ve Blockchain Teknolojisi

Finansal hizmetler devi JPMorgan uzmanları, Blockchain teknolojisinin bankalara ve ödeme sistemlerine fayda sağlayacağını söylüyor. JPMorgan’ın küresel araştırma bölümünün başkanı Joyce Chang, Blockchain’in küresel ödeme sistemini yeniden icat etmeyeceğini, ancak birçok marjinal gelişmeler sağlayacağını söyledi. Chang’a göre, Blockchain’in küresel ödeme sistemine muhtemel etkileri ise üç ila beş yıl sonra görülecek.

Ticaret Finansmanında Blockchain’in Yeri Oldukça Önemli

Chang’in öncülüğünde yayınlanan JPMorgan raporunda, ticaret finansmanında Blockchain uygulamalarının verimlilikten elde edilen yüksek potansiyel kazanımlar nedeniyle daha yaygın olduğunu belirtiliyor. Chang, bu konuda kripto para birimlerinin daha fazla dikkat çektiğini, ancak dağıtılmış bir defterin altında yatan teknolojinin daha önemli olduğunu belirtti. Chang, uluslararası alanda 157 üye bankanın yer aldığı Bankalararası Bilgi Ağı’na (IIN) işaret etti. IIN, JPMorgan tarafından Ethereum Blockchain’ine dayanan Quorum platformunda geliştirildi. Kuruluş, bankalar arasındaki bilgi paylaşımının zorluklarını ele almayı ve işlemleri hızlandırmayı hedefliyor.

Raporda, BBVA ve Santander gibi İspanyol bankalarının kendi sektörlerinde Blockchain teknolojisini uygulamada büyük oranda yol katettikleri belirtiliyor.  Aralık 2018’de BBVA, Porsche Holding ile Blockchain teknolojisini kullanarak 150 milyon Euro tutarında kredi kullandırdı. Nisan 2018’de BBVA, Blockchain teknolojisini kullanarak tüm kredi sürecini yürüten ilk global banka olduğunu iddia etti. Her iki banka da Avrupa Birliği Güvenilir Blockchain Uygulamaları Birliği’ne (IATBA) katıldı. BBVA ve Santander’in IATBA’ya davet edilen ilk beş banka arasında olduğu bildiriliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x