Yükleniyor...

Finansal Hizmetler Devinden Portföy Tavsiyesi

Fidelity'nin kripto para odaklı kolu olan Fidelity Digital Assets, bugün yaptığı açıklamada, Bitcoin'in (BTC) altın ve ABD hisse senetleri de dahil olmak üzere diğer varlıklar ile neredeyse hiçbir ilişkisi olmadığını iddia etti.

finans hizmetleri devinden portfoy tavsiyesi

Fidelity’nin kripto para odaklı kolu olan Fidelity Digital Assets, bugün yaptığı açıklamada, Bitcoin’in (BTC) altın ve ABD hisse senetleri de dahil olmak üzere diğer varlıklar ile neredeyse hiçbir ilişkisi olmadığını iddia etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Firma tarafından düzenlenen “Bitcoin Yatırım Tezi” adlı rapora göre, yatırımcıların alternatif yatırımlara yöneldiğini ve varlıklarının %5’ini Bitcoin’de tutan yatırımcı sayısında da artış olduğu bildirildi. Bu durum, kurumların dijital altın olarak Bitcoin’e karşı ilgi duymaya başladığını ve yatırım aracı olarak lider kripto paranın ilerleyen günlerde daha da fazla talep göreceğini gösteriyor.

Fidelity’nin raporu, ARK Invest, CoinShares ve Fidelity Investments gibi firmalarda faaliyetlerini sürdüren, yatırımcılar ve kripto para endüstrisi uzmanları ile görüşülerek hazırlandı. Firma, Bitcoin’in artık alternatif bir yatırım rolü üstlendiğini belirtiyor.

Alternatif Yatırımlar Artış Gösteriyor

Alternatif yatırımlar, halka açık hisse senetleri veya tahvil gibi sabit getirili araçlar olarak kabul ediliyor. Bu tür varlıklar, diğer varlık sınıflarından bağımsız olarak fiyat değişikleri görmesi beklenen, benzersiz risk maruziyeti sağlar. Fidelity’e göre, alternatif yatırımlar 2003’te küresel yatırım pazarının %6’sını oluşturuyorken, bu oran 2018 yılında %12’ye çıktı ve 2025 yılında küresel yatırım pazarının %25’ini oluşturması bekleniyor.

Alternatif varlıklar , çeşitlendirilmiş hisse senedi, tahvil ve diğer varlıkların bir karışımını içeren çok varlıklı bir portföyü olan yatırımcılar için oldukça caziptir çünkü, daha geleneksel varlıklar düşük performans gösterdiğinde daha büyük bir kazanç elde etme olasılıkları daha yüksektir. Bu varlıklar, piyasadan büyük ölçüde daha iyi performans göstermesi durumunda potansiyel olarak daha yüksek getiri kaçırma pahasına, zaman içinde sorunsuz getiri sağlar.

Bitcoin Hiçbir Varlıkla İlişkili Değil

Fidelity’nin araştırması, bir yatırım aracı olarak Bitcoin’in Ocak 2015 ile Eylül 2020 arasında 30 günlük bir ortalamada diğer varlıklar ile sadece 0.11 korelasyona sahip olduğunu ortaya koydu. Korelasyon ölçümleri 1 ile -1 arasında değişiyor ve tamamen ilişkili ya da tamamen ilişkisiz olarak bu aralıkta değerlendiriliyor.

0.11 puanı, Bitcoin fiyatlarının genellikle BTC ile karşılaştırılan altın veya ABD borsası gibi herhangi bir varlık sınıfı ile 30 günlük süre zarfında birlikte hareket etmediğini ortaya koyuyor. Fidelity raporuna göre, bazen kısa vadede korelasyon görülse de genel olarak Bitcoin’in bağımsız fiyat hareketleri ile hareket ettiğini gösteriyor.

Portföyünüzde Bitcoin’e Yer Verin

Fidelity bu araştırmalara dayanarak, piyasa koşullarından bağımsız olarak, zaman içinde daha fazla getiri elde etmenin bir yolu olarak çok varlıklı bir portföyde Bitcoin’in %5 oranında yer almasını öneriyor.

Firma, hedefin %5 olması gerektiğini ve Bitcoin’in bu oranın üzerine çıkması durumunda, portföyü dengelemek adına bir kısım Bitcoin’in satılmasını öneriyor. Bu oranın altına düşmesi durumunda ise tekrardan Bitcoin alınması gerektiğini belirtiyor. Şirket, “Yeniden dengelemenin avantajı, yatırımcıları düşük alım ve pahalı satış disiplinine sahip olmaya zorluyor” dedi.

Firmanın raporu, “Bitcoin, geleneksel varlık sınıflarına ve geleneksel alternatif yatırımlara göre portföye büyük katkı sağlayabilecek, benzerlik bir varlıktır” şeklinde sonuçlandırıldı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x