Yükleniyor...
Sponsored

Finansal İstikrar Kurulu’ndan Stablecoin Uyarısı

Finansal İstikrar Kurulu (FSB), stablecoin'lerin istikrarlı olmadığını gerekçe göstererek uyarıda bulundu.

Finansal Istikrar Kurulundan Stablecoin Uyarisi

Finansal İstikrar Kurulu (FSB), stablecoin’lerin istikrarlı olmadığını gerekçe göstererek uyarıda bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu G20 ülkelerindeki finansal düzenleyicilerden oluşan Finansal İstikrar Kurulu, stablecoin’ler üzerinde bir araştırma yaptı. Algoritmik stablecoin Terra’nın çöküşüyle ilişkilendirilen araştırmada, stablecoin’lerin yapısı ele alındı.

Finansal İstikrar Kurulu: Stablecoin’ler İstikrarlı Değil

Finansal İstikrar Kurulu (FSB), tarafından yayınlanan bir raporda, stablecoin’lerin belirli standartları karşılamadığı belirtildi.

FSB, şu anda hiçbir stablecoin’in, dünya genelinde merkez bankaları tarafından hazırlanan dijital varlık kategorisi için hazırlanan standartları karşılamadığını söyledi. Ayrıca FSB’ye göre, birçok stablecoin fiyat istikrarı vaadini destekleyecek mekanizmalara sahip değil.

abd stablecoin duzenleme

Stablecoin’lerin istikrarlı olmadığı konusunda uyarıda bulunan FSB, çoğu stablecoin’in piyasa stresi altında fiyatlarını nasıl koruyabileceği konusunda şüpheli. Kurul, ABD Kongresi‘nin de tartıştığı bir yaklaşım olan, bankaların şu anda izlemesi gerekenlere benzer kuralların stablecoin’lere uygulanmasını tavsiye ediyor.

FSB, stablecoin’ler ilgili net olarak şunları söylüyor:

“Çoğu stablecoin, piyasa katılımcılarının arbitraj faaliyetlerine izin veriyor ve önemli ölçüde onlara güveniyor. Bunun nasıl devam edeceği belirsiz. Olumsuz finansal koşullar altında, istikrar mekanizmalarının, her zaman istikrarlı bir fiyatı desteklemedeki etkinliği hakkında soru işaretleri uyandırıyor.”

FSB’nin kripto varlık düzenlemeleri için yorum dönemi 15 Aralık’a kadar açık olacak ve kuruluş 2023’ün ortalarında kapsamlı nihai tavsiyeler yayınlamayı planlıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x