Yükleniyor...

Finansal Medya Devinden Bitcoin’in Yükseldiği Dönemde ‘%56 Düştü’ Haberi!

Finansal medyada clickbait sıklıkla başvurulan bir yöntemdir ve özellikle kripto paralar hakkındaki haberlerde bu rahatsız edici yöntemle karşılaşma ihtimali son derece yüksektir.

Bitcoin Düştü

Finansal medyada clickbait sıklıkla başvurulan bir yöntemdir ve özellikle kripto paralar hakkındaki haberlerde bu rahatsız edici yöntemle karşılaşma ihtimali son derece yüksektir. Bunun son örneğini finansal medya devi Yahoo Finance ve onun haberlerini otomatik olarak çeken Investing.com’un yaptığı görüldü. Her iki finansal medya devi de Bitcoin’in yükseldiği dönemde en büyük kripto paranın yüzde 56 oranında düştüğü haberini servis etti.

3 Şubat’ta her iki finansal medya devi de Bitcoin’in yüzde 56 oranında düştüğünü bildirdi. Yahoo Finance “Bitcoin’de Hezimet, %56 Düştü” başlığı ile Bitcoin’in düştüğü haberini servis etti. Yahoo Finance’ın haberlerini otomatik olarak yayımlayan Investing.com da haberi takipçileriyle paylaştı. Yapılan hatanın farkedilmesinin ardından her iki platformdan da haber kaldırıldı.

Yapılan hatanın kabul edilebilir bir tarafının olmadığını söyleyen yatırımcılar, böyle bir hata nasıl yapıldığını sorgulamaya başladılar. Kimisine göre daha fazla tıklanma ve reklam geliri için etkin olan içerik botları yanlış bir alarmla Bitcoin’in düştüğü haberini servis ederek hataya sebep oldu.

https://twitter.com/mdudas/status/1224749347566387200

Bu tür yanlış haberlerin piyasaları ciddi şekilde etkileme potansiyeli bulunuyor. Kripto para piyasasındaki trade botlarının genellikle manşetlere göre işlem yaptıkları göz önüne alındığında sahte haberlerin kısa vadede fiyatları aşağı yönde hareket ettirmesi mümkün. Neyse ki yükseliş trendinin etkisiyle bu sefer böyle böyle şey olmadı ve Bitcoin 3 Şubat’ta yalnızca yüzde 0,41’lik değer kaybı gördü.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x