Yükleniyor...

Fintech’e Milyonluk Yatırım

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu (ESMA), kripto para varlıklarını ve Fintech şirketini izlemek için 1 milyon euro bütçe ayırdı.

fintech milyonluk yatirim aldi

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu (ESMA), kripto para varlıklarını ve Fintech şirketini izlemek için 1 milyon euro bütçe ayırdı.

2011 yılında Paris’te kurulan ESMA, Avrupa Birliği finansal piyasalarını izlemek ve geliştirmek amacıyla kuruldu. Bilgi Teknolojileri de dahil olmak üzere birçok sanayi alanında Teknik Komitelerden oluşan organizasyon, menkul kıymetler alanında da düzenlemeler yapmakta.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

2019 yılı için yayınlanan Çalışma Programında, ESMA, Fintech ve kripto para varlıklarına odaklanmayı düşünüyor. Mali faaliyetlerin düzenlenmesi ve denetlenmesi de dahil olmak üzere 1.1 milyon euroluk bir yatırım programı hedefleniyor.

Açıklanan projede, ESMA bu tür faaliyetler ve eğitimler için risk tespiti yapacak. Tespit edildikten sonra da tavsiyeler ve önerilerde bulunacak. Yine ESMA, piyasaları daha şeffaf hale getirmek amacıyla rehberlik hizmeti de vermeyi düşünüyor.

Programın tanıtımı: “Yeni ve inovatif finansal faaliyetlerin düzenlenmesi ve denetlenmesine yönelik bir yaklaşım sağlamak. Bu yaklaşımları AB’ye sunmak ve çeşitli tavsiyelerde bulunmak. Yine pazar, tüketiciler ve katılımcıları korumak.”

Geçtiğimiz ay ESMA, kripto temelli olan şirketlerde dahil olmak üzere alanını genişletme kararı almıştı. Bir varlık sınıfı olarak kripto para birimlerinin spesifik özelliklerinden ötürü, CFD’ler kripto paraya maruz kaldıkları için yakından takip edilecek. Daha sıkı tedbir gerekmesi durumunda ise müdahale kararları düşünülüyor.

Eylül ayında ise Belçikalı bir kuruluş olan Bruegel, Avrupa kripto para birimleri ile ilgili mevduatlar için üst düzey yetkililer ile görüştü. Blok zinciri teknolojisinin potansiyelini güçlendirmeyi hedefleyen kuruluş, yatırımcıların da korunmasını hedefliyor.

Genel olarak Avrupa bu teknolojiye ve kripto paralara sıcak bakıyor. Tabi ki bu teknolojilere sıcak bakarken yatırımcıları da korumak ana amaçlar arasında.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x