Yükleniyor...

Hummingbird Ventures’tan Fırat İleri ile, Kraken Yatırımını ve BitHack İstanbul’u Konuştuk

Fırat Bey merhaba, Hummingbird Ventures yatırımcısı olarak önceki konuşmalarınızda Avrupa ve Türkiye’ye önem verdiğiniz ve özellikle Türkiye’deki yeni girişimleri yakından takip ettiğinizi belirtmiştiniz.

Fırat Bey merhaba, Hummingbird Ventures yatırımcısı olarak önceki konuşmalarınızda Avrupa ve Türkiye’ye önem verdiğiniz ve özellikle Türkiye’deki yeni girişimleri yakından takip ettiğinizi belirtmiştiniz. Hummingbird Ventures olarak, teknoloji dünyasının gelişen trendi “Bitcoin ve kriptoparalar” ile ilgili, ABD bazlı Bitcoin ve altcoin exchange sitesi Kraken’a yaptığınız yatırım ile birlikte, Bitcoin ve kriptoparaların gelişimine olan güveninizi de bir nevi duyurmuş oldunuz.

Fırat Bey dilerseniz önce sizi ve Hummingbird Ventures’i kısaca tanıyarak başlayalım..

Öncelikle, Türkiye’de Bitcoin ve kriptopara dunyasındaki gelişmeleri bu kadar kapsamlı takip edebileceğimiz bir platform kurduğunuz için sizi tebrik ediyorum. Ben, MIT’de Elektrik ve Bilgisayar Muhendisligi ve Finans eğitimimi tamamlayıp, JPMorgan’da bir süre yatırım bankacılığı yaptım. 2012’den beri, Hummingbird Ventures’in Türkiye ve Orta Doğu’daki yatırımları ile ilgileniyorum.  Hummingbird Ventures, 2000 yılından beri faaliyet gösteren, Türkiye, Orta Doğu başta olmak üzere, Avrupa ve ABD’de de yatırımları olan bir risk sermayesi şirketidir.

 

Sizin Bitcoin ile tanışmanız nasıl oldu ve Bitcoin hakkında neler düşünüyorsunuz?

Ben, Bitcoin ile ilk 2011 yılında tanıştım ve ilk duyduğum günden beri takip ediyorum. Bitcoin hala çoğu kişi tarafından spekülasyon yapılabilecek bir para birimi olarak görülse de, ben Bitcoin’i global ödeme sistemleri alanında devrim yaratacak bir teknoloji olarak görüyorum. Para transferi, mikro ödeme, e-ticaret ve daha bir çok alanda Bitcoin kullanımı çok büyük değer sağlayabilir. Daha yolun çok başındayız ama Bitcoin platformu kullanarak yaratılabilecek yeni girişimler çok heyecan verici.

 

Kraken’a yaptığınız yatırımda şunu gördük ki; daha önce Kraken rezervlerindeki Bitcoin miktarını denetlemesi ile güvenilirliğini kullanıcıların gözünde kanıtlamış oldu ve Hummingbird Ventures da güvenilir bir exchange sitesine yatırım yapmış oldu.

Şu anda piyasada bir çok Bitcoin ve kriptoparalar ile ilgili exchange sitesi bulunuyor fakat, bazıları teknik aksaklıklardan dolayı (Örneğin, MtGox), bazıları ise Bitcoin rezervlerini kontrol edemedikleri için kapanma sorunu ile karşı karşıyalar. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ve Kraken’daki yatırımınızda neleri öngördünüz?

Çogu exchange şirketlerinin, kısa vadeli kâr peşinde olduğunu ve Mt.Gox dışında daha bir çok exchange’den üzücü haberler alacağımızı düşünüyorum. Kraken’in uzun vadeli düşünmesi, regülasyon ve yasal konuları çok önemsemesi ve güvenlik konusunu şirketin kültürünün bir parçası yapması, bizim için çok değerliydi. Güvenlik ve regülasyon çok önemli konular ve bu konuları ciddiye almayan exchange’lerin ayakta kalamayacağını düşünüyorum.

 

 

Türkiye’de Bitcoin ve kriptoparalar ile ilgili topluluklar sürekli gelişim göstermekte. Fakat hâlâ tam olarak Avrupa, ABD ve diğer ülkelerdeki gibi kavranabilmiş değil. Bitcoin’in Türkiye’deki ekosistemi hakkında neler düşünüyorsunuz? Hummingbird Ventures’in Türkiye’deki girişimler için (BTCTurk, Koinim vb.) bir yatırımı planı var mı?

Türkiye’de Bitcoin ekosistemi hala çok yeni ve çok daha fazla Bitcoin odaklı şirket görmek istiyorum. Bitcoin yatırımlarını değerlendirirken, ülke bazli değerlendirmiyoruz ama Türkiye’den global vizyonu olan, büyük bir pazar hedefleyen iyi girişimcileri tabii ki desteklemek istiyoruz. 

 

Son olarak yine Türkiye’de Bitcoin ekosisteminin gelişmesi için BitHack İstanbul etkinliği düzenleniyor. Siz de bu etkinlikte jüri koltuğunda oturuyorsunuz ve geliştirilen projeleri değerlendirme aşamasında bulunacaksınız. BitHack İstanbul etkinliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Geliştirilecek olan projelerde, geliştiriciler Bitcoin ve BlockChain’de hangi konulara ağırlık vermeli?

BitHack’in ilk etkinliği yapacağı ülkeler arasinda İstanbul’u seçmesi çok sevindirici, umarım yüksek katılımlı ve güzel projelerin çıkacağı bir etkinlik olur.

Ben en çok uluslararası para transferi alanına ilgi duyuyorum. Uluslararası para transferinin, 550 milyar dolarlık hacmi olması ve Western Union gibi geleneksel oyuncularin, ortalama %10 komisyon aldığı bir pazar olması, girişimciler için çok büyük bir fırsat olduğunu gösteriyor. Bunun dışında, Mt Gox’un iflasının ardından, kriptopara dünyasında bir güven sorunu olduğu düşünüyorum. Kullanimı kolay ve çok güvenli bir Bitcoin cüzdani geliştirilirse, potansiyeli çok yüksek olur. “Cold storage” dediğimiz, offline Bitcoin saklama metodlarini kolaylaştıran cözümler de heyecan verici. İcerik sağlayıcıları için Bitcoin bazlı mikro ödeme çözümleri de çok yararlı olacaktır. Ayrıca Blockchain şu anda Bitcoin işlemlerini teyit etmek için kullanılıyor olsa da, Blockchain’in “dijital noter” özelliğinin başka alanlarda da çözüm üretebileceğini düşünüyorum.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner