Yükleniyor...

Fitch Depremin Mali Faturasını Açıkladı 

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve Türkiye ile Suriye'yi etkisi altına alan depremlerin 4 milyar dolarlık bir bilançosu olabileceğini açıkladı.

fitch ratings depo 1535779

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve Türkiye ile Suriye’yi etkisi altına alan depremlerin 4 milyar dolarlık bir bilançosu olabileceğini açıkladı.

Fitch Ratings, Kahramanmaraş’ta 7,7 ile 7,6 şiddetinde gerçekleşen ve etkisinin civar illerde de hissedildiği depremin mali faturasının ağır olduğunu belirtti. Derecelendirme kuruluşu yaptığı açıklamada, Türkiye ve Suriye’deki depremlerin mali faturasının 2 milyar doları geçebileceğinin beklendiğini belirtti. Ayrıca Fitch, zararın 4 milyar dolara ve daha fazlasına ulaşabileceğin de altını çizdi.

Fitch: “Tahmin Edilmesi Zor Ekonomik Kayıplar Olabilir”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Fitch, Türkiye ve Suriye’yi etkileyen Kahramanmaraş’taki depremlerin ardından, ortaya çıkacak mali faturanın ağır olabileceğini belirtti.

Fitch Ratings’in yaptığı yazılı açıklamada, her şeyden önce bir insanlık trajedisi yaşanmasının yanı sıra, afetin yarattığı yıkımla ilgili gelişmeler sürekli olarak değiştiği için hem Türkiye’nin hem de Suriye’nin tahmin edilmesi zor ekonomik kayıplarla karşı karşıya kalabileceği uyarısı yapıldı. 

Deprem bölgesinde yaşanan kayıplar ile ilgili açıklanan son verilere göre, yaşamını yitirenlerin sayısı 14 bin 351, yaralıların sayısı ise 63 bin 794. 10 ili etkisi altına alan depremde şu ana kadar yıkılan bina sayısı ise 6 bin 444. 

Depremden etkilenen bölgelerdeki düşük sigorta bedellerine dikkat çeken kuruluş, sigortalanan tutarların çok daha düşük, belki de yaklaşık 1 milyar dolar olabileceği tahmininde bulundu. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x