Yükleniyor...

Fitch Ratings – Şirketlerin Bitcoin Kabul Etmesi Üzerine

Derecelendirme kurumu Fitch, Salı günü şirketlerin Bitcoin kabul etmesi üzerine gözlemlerini paylaştı.

Derecelendirme kurumu Fitch, Salı günü şirketlerin Bitcoin kabul etmesi üzerine gözlemlerini paylaştı. Buna göre Fitch, dijital paraların kurumlar tarafından hızlı bir şekilde dijital ödeme mekanizması olarak kabul gördüğünü belirtti. DISH, Newegg, Expedia ve son olarak 1-800-FLOWERS’ın Bitcoin ile ödeme kabul etmeleri, tüm dünyada yankı uyandırdı. Daha önce de Overstock.com ve TigerDirect gibi büyük şirketler dijital para ile ödeme kabul ettiklerini duyurmuşlardı.

“DISH, Expedia ve Newegg gibi şirketlerin Bitcoin kabul etmesiyle, gelirlerde ve ürün/hizmet ödemelerinde gözle görülür bir artış olacaktır.”

Fitch Ratings sitesinde yer alan ve gözlemlere yer verilen makalede, Apple’ın sanal para birimlerine olan duruşunu değiştirmesi de yer alıyor. Bildiğiniz üzere Coin Pocket uygulaması, App Store’da yayınlandı ve Bitcoin cüzdan uygulaması olarak görev yapmakta. Fitch’in konu ile ilgili yazısından alıntı yapmak gerekirse,

“Geniş ölçüde raporlarda yer aldığı gibi, Apple yakın zamanda App Store rehberini ‘Uygulamalar, onaylanmış dijital para birimlerinin transferlerinde kullanıcılarına, eyalet ve federal kanunların çerçevesinde kolaylık sağlayabilirler.’ şeklinde güncelledi.”

Ancak Fitch, konu Bitcoin’in gelişim aşamasına geldiğinde, ekosistemin hâlâ sadece küçük ölçekte olduğunu düşünüyor.

“Bitcoin’in ödeme sistemi olarak kullanımında artış gözükse de; daha önce belirttiğimiz gibi Bitcoin büyük ödeme proseslerine ve global para birimi statüsünde değerlendirilmek için hâlâ tam uygun değil. Bitcoin fiyatı ve işlem hacmi, yılın erken aylarına kıyasla, Mayıs ortasından beri tırmanış gösterdi. Bitcoin fiyatı 21 Mayıs tarihinde, 489 dolardan 639 dolara kadar yükseldi. Bitcoin fiyatının artışının sonucu olarak, Haziran ayında ortalama günlük işlem hacmi de 47 milyon dolardan 61 milyon dolara yükseldi.”

Bu rapor, Fitch’in Bitcoin hakkındaki ilk raporu da değil. Daha önceden de Bitcoin’in geleneksel ödeme sistemleriyle karşılaştırmasının yapıldığı bir rapor yayınlanmıştı.

Kaynak, fitchratings.com
Öne çıkarılan görsel, ibtimes.com

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner