Yükleniyor...

Florida Valisinden CBDC’leri Yasaklama Önerisi

Florida valisi Ron DeSantis, CBDC’leri yasaklamak için yasa önerisinde bulundu.

urdun cbdc

Florida valisi Ron DeSantis, CBDC’leri yasaklamak için yasa önerisinde bulundu.

Blockchain ve kripto para sektörünün yaygınlaşmasıyla birlikte gündemde kendine çokça yer edinen CBDC’ler için olumsuz bir öneri geldi. Florida valisi, CBDC’leri yasaklamak için yasa tasarısında bulundu.

Florida Valisi’nden CBDC Çıkışı

CBDC‘ler kripto paraların yaygınlaşmasının ardından hükümetlerin gündemine girdi. Birçok ülke CBDC’ler için altyapı denemelerine başladı. Altyapı denemelerinin yanı sıra yasalarını da bu konu özelinde güncelleyen ülkeler olmuştu.

Bununla birlikte Florida valisi Ron DeSantis’in bir yasa teklifi, ulusal bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) kendi eyaletinde para olarak kullanılmasını yasaklamayı öneriyor.

florida

DeSantis bir basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Bugünkü duyuru, Floridalı tüketicileri ve işletmeleri, yeniliği bastıracak ve hükümet onaylı gözetimi teşvik edecek ‘merkezi dijital doların’ pervasızca benimsenmesinden koruyacaktır.”

Önerilen yasa, Florida’da herhangi bir denizaşırı merkez bankası tarafından yayınlanan bir CBDC’nin kullanılmasını da yasaklamayı hedefliyor. Valinin açıklaması, diğer eyaletleri de benzer mevzuatı kabul etmeye çağırıyor.

Başkan Joe Biden geçen yıl federal hükümete bir CBDC‘nin olası kullanımlarını ve risklerini incelemesi için bir yürütme emri çıkarmıştı.

Gizlilik endişelerine ek olarak DeSantis, federal bir CBDC’nin topluluk bankalarının ve kredi birliklerinin rolünü azaltacağını söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner