Yükleniyor...

Forbes: Donald Trump, Bitcoin Rallisini Tetikleyebilir

ABD borsaları, yeni istihdam raporu ve planlanan 1 trilyon dolarlık teşvik paketi hakkındaki spekülasyonlar nedeniyle, 5 Haziran'da tek bir oturumda %3 oranında artış yaşadı.

forbes donald trump bitcoin btc boğa piyasasını tetikleyebilir

ABD borsaları, yeni istihdam raporu ve planlanan 1 trilyon dolarlık teşvik paketi hakkındaki spekülasyonlar nedeniyle, 5 Haziran’da tek bir oturumda %3 oranında artış yaşadı. Forbes’e göre agresif bir “V” şekilli toparlanma umutları, önümüzdeki haftalarda yeni bir Bitcoin boğa piyasası olasılığını artırabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bloomberg’e göre, Trump yönetimi gelecek ay başka bir “trilyon dolarlık teşvik paketi” sunacak. Forbes’in daha önce bildirdiği gibi Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, ikinci teşvik paketinin sonuncu olacağını ifade etmişti.

Bilindiği üzere ABD Başkanı Donald Trump 27 Mart’ta tarihi bir teşvik tasarısı imzalamıştı. Bu paket bireylere nakit ödemeler ve küçük işletmeler için bir kredi programını içeriyordu. O zamandan beri, Bitcoin’in fiyatı yaklaşık %55 artarak, 6 bin 750 dolardan 10 bin 440 dolara yükseldi. Bu nedenle yeni teşvik paketinin de BTC fiyatında bir ralliye neden olabileceği yönünde beklentiler dile getiriliyor.

BTC, CoinMarketCap verilerine göre yazının yazıldığı sırada son rallisinden ufak bir gerilemeyle beraber 9 bin 605 dolar seviyesinde seyrediyor.

Teşvik Paketleri ve Bitcoin

Teşvik paketleri,  hisse senetleri ve kripto para birimleri gibi yüksek riskli varlıklara ilgiyi direkt olarak yükseltmez. Fakat yatırımcılar arasında iyimserlik yaratır ve finansal piyasaya ek likidite kazandırır. Mart ayı sonundan itibaren, Bitcoin spot pazarı ve Robinhood gibi borsa ticareti uygulamaları kullanıcı etkinliğinde önemli bir artış gördü. Bitcoin ve hisse senetleri piyasası, Nisan ayından Mayıs ayına kadar süren ralliyi kaçırma korkusu (FOMO) hakimiyeti altındaydı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Bitcoin’in spot pazarı ve hisse senedi uygulamalarının her ikisi de öncelikle perakende yatırımcılara hitap ediyor.

Yatırımcıların borsadaki kısa vadeli eğilime olan güveninin artması Bitcoin’e fayda sağlıyor. Ancak lider kripto para biriminin bir sonraki yükselişi artırabilecek önemli makro faktörleri de var.

Bitcoin ve Boğa Döngüsü

Orta vadede muazzam bir Bitcoin boğa döngüsünün olasılığını artıran üç ana faktör var. Bu faktörler şunlar:

  • Artan kurumsal adaptasyon
  • Zorlayıcı tarihsel kalıplar
  • BTC’nin blok ödül yarıya indirilmesinden sonra yaşanan dalgalanma eğilimi

Son yedi gün içinde, kripto para yatırım şirketi Grayscale 9 bin 503 BTC satın aldı. Bu rakam, aynı dönemde madencilerin çıkardığı BTC’den daha fazlasına denk geliyor. Halving’den sonra, madenciler günde yaklaşık 900 BTC çıkarabiliyor.

grayscale bitcoin

Grayscale’in BTC birikimi, Bitcoin’in kurumsal olarak benimsenme oranını doğrudan yansıtıyor. ABD’de halka açık bir yatırım aracı olan Grayscale Bitcoin Trust aracılığıyla kurumlar da Bitcoin’e yatırım yapabiliyor.

Grayscale Bitcoin Trust’ın yönetimi altındaki varlıkları (AUM) Nisan ayında 3 milyar doları aştığında, kurumsal Bitcoin talebi rekor seviyelere ulaştı. BTC için artan kurumsal iştahla birlikte, çeşitli tarihsel modeller, Bitcoin’in önümüzdeki aylarda uzun bir artış trendi göreceğini gösteriyor.

BTC blockchain’i bu hafta yeni bir zorluk ayarlaması kaydetti. Bununla beraber tarihsel olarak her zorluk ayarlaması gerçekleştiğinde, Bitcoin uzun vadeli bir boğa piyasası gördü. Örneğin, BTC madencilik zorluğu Nisan ayı başlarında azaldı. Sonraki iki ay içinde BTC %80 oranında arttı.

ABD’de rahat finansal koşulların oluşması, güçlü bir borsa rallisi, riskli varlıklar için artan iştah ve olumlu makro faktörler, Bitcoin’in iyimser bir yükseliş trendi yaşayabileceğini gösteriyor.