Yükleniyor...

Forbes Yazarına Göre Çin Yuanı’ndaki Devalüasyon Bitcoin’e Yarıyor

ABD’nin Donald Trump'la birlikte değişen dış ticaret politikası küresel ekonomik dengelerin değişmesine neden oldu.

Çin Yuanı Bitcoin ve Kripto Paralar

ABD’nin Donald Trump’la birlikte değişen dış ticaret politikası küresel ekonomik dengelerin değişmesine neden oldu. Altın başta olmak üzere Bitcoin ve kripto para piyasasının geri kalanı da değişen küresel ekonomik dengelerinin getirdiklerinden payına düşeni alıyor.

Bugün itibari ile Offshore Yuan 11 yıl sonra dolar karşısında 7 seviyesini aştı ve 2015’in Ağustos ayından bu yanaki en devalüasyon görüldü. Bitcoin ise son 24 saatte yüzde 10’a yakın değer kazandı ve 11.700 dolar seviyesinde seyrediyor.

Bitcoin’deki bu son yükseliş Trump’ın 1 Ağustos’ta attığı tweet’le başladı. Trump, 300 milyar dolarlık Çin ürününe ekstra yüzde 10 ilave vergi uygulanacağını duyurdu.

Trump attığı tweet ile “Ticari müzakereler devam ediyor, bunlar devam ederken ABD, 1 Eylül’den itibaren Çin’den ülkemize gelen 300 milyar dolarlık ürüne küçük bir ilave yüzde 10 gümrük vergisi ekleyecektir. Bu ek vergi, zaten yüzde 25 gümrük vergisi konmuş 250 milyar dolarlık ürünü kapsamıyor. Kapsamlı bir ticari anlaşma için Çin’le pozitif diyaloğumuzu sürdürmek istiyoruz ve iki ülke arasındaki geleceğin parlak olacağını düşünüyoruz.”

Trump’ın aldığı karar sonrası Çin, ABD pazarındaki rekabet gücünü kaybetmemek için Çin yuanında devülasyona gitti.

Çin’in bu şekilde hareket etmesi sonrası Trump 3 Ağustos’ta bir tweet daha attı ve “İşler Çin ile çok iyi gidiyor. Bize 10 milyarlarca dolar para ödüyorlar, bunu da kendi devalüasyonlarıyla ve piyasalarına yüklü miktarda para pompalayarak gerçekleştiriyorlar. Kendi vatandaşlarımızın cebinden bir şey çıkmıyor, enflasyon yok. FED’den yardım yok” ifadelerini kullandı.

Çin Yuanı’ndaki devalüasyon Çin vatandaşlarının Bitcoin ve diğer kripto paralara yönlenmesine neden oldu. Forbes’ten Panos Mourdoukoutas’ta bugünkü yazısında bu duruma dikkat çekti “Çin Yuanı’ndaki devalüasyon Bitcoin’e yarıyor” değerlendirmesinde bulundu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x