Yükleniyor...

Fortnite Oynayanların Bitcoinleri Çalınabilir

Dünyanın en popüler online oyunlarından olan Fortnite oyununda kullanılan hile yazılımına saklanmış ayrı bir yazılım tespit edildi.

fortnite buyuk tehlike iceriyor

Dünyanın en popüler online oyunlarından olan Fortnite oyununda kullanılan hile yazılımına saklanmış ayrı bir yazılım tespit edildi. Bu yazılım oyunu oynamak için hile indiren kullanıcıların kripto paralarını çalabiliyor.

Güvenlik alanında hizmet veren Malwarebytes Labs’in kötü amaçlı yazılım analisti Christopher Boyd ise bunu doğruladı. Boyd yaptığı açıklamada: “Hile için kullanılan bu yazılımı inceledik. İnceleme sonrasında bu hilenin kişilerin kripto para yatırımlarını çalabildiğini tespit ettik.”

Bu hilenin yapımcıları ise hileyi yaymak adına Youtube platformunda hilenin tanıtımını yaptılar. Yayınlanan video Youtube’un yayıncılık politikasını ihlal etmesinden sonra kaldırılsa da kaldırılmadan önce 120 bin kez izlendi. Diğer yandan kötü amaçlı yazılımın Bitcoin hırsızlığından ziyade bilgisayarların donanımlarına da zarar verdiği keşfedildi.

Yazılım incelendiğinde verilerin Rusya’da bir yere gittiği görülüyor. Bu yazılımın çalışma mantığı ise kullanıldığı bilgisayarda ki çerez verileri ve tarayıcı oturum bilgilerini çekmek. Eğer kullanıcı borsaya hileyi kullandığı bilgisayardan giriş yaparsa coinleri büyük tehlike altında.

Boyd blogunda yayınladığı bir yazıda da: “Hile bahanesi ile kötü amaçlı bir yazılım sunmak eskiden beri yapılıyor. Her ne kadar kişiler bu yolla ciddi kazançlar elde etseler de bu büyük bir siber suç. Normal hırsızlıktan bir farkı olmadığı için hapis cezası olası.”

Coinkolik Yorumu

Kullanıcılara tavsiyemiz ikili doğrulamayı aktif etmeleri. Borsa giriş bilgileriniz çalınsa bile telefon doğrulaması yaptığınızda kişiler sizin borsa hesabınıza giremezler. Yine bağımsız cüzdan kullanımında da aynı durum söz konusu. Kaynağı belli olmayan e-postaları ve dosyaları kesinlikle açmayın.

Yine bilgisayarınızı korumak için ücretli bir anti-virüs yazılımını şiddetle tavsiye ederiz. Her ne kadar bu yazılımların cracklenmiş versiyonları bulunsa da bunlarda çeşitli kötü amaçlı yazılımlar içermektedir. Her bilgisayar kullanıcısı kendi güvenliğinden sorumludur.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner