Yükleniyor...

Fransa, “Bitcoin’den elde edilen gelirler bildirilecek.”

Bildiğimiz üzere çoğu Bitcoin kullanıcısı çeşitli borsalarda al-sat yaparak veya uzun vadeli yatırımlar gerçekleştirerek, bir şekilde Bitcoin'den kâr elde etmeye çalışıyor.

Bildiğimiz üzere çoğu Bitcoin kullanıcısı çeşitli borsalarda al-sat yaparak veya uzun vadeli yatırımlar gerçekleştirerek, bir şekilde Bitcoin’den kâr elde etmeye çalışıyor. Fransa da bu gelirlerin kullanıcılar tarafından bildirilmesini istiyor.

Fransa’nın ekonomi bakanlığı Bitcoin’i dijital bir para birimi olarak görmediklerini açıkladı fakat, kullanıcılarının Bitcoin’den elde ettikleri geliri beyan etmeleri gerektiğini ve bu gelirler üzerinden vergi verilmesi gerektiğini dile getiriyor.

Basın sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre,

“Tüm vergi mükelleflerinin elde ettikleri gelirleri beyan etmeleri zorunludur ve buna yurtdışı kaynaklı gelirler de dahildir. “ (Coindesk çevirisi)

Henüz Bitcoin ile ilgili bir vergilendirme yasası olmamasına rağmen, Fransa bu adımı ile Bitcoin’i vergilendireceğine dair sinyalleri direkt olarak vermiş oluyor. Yani Fransa, Bitcoin’i  bir para birimi olarak değil, bir varlık olarak görüyor ve ona göre vergilendirilmesini istiyor.

Buna benzer bir gelişme ABD’de IRS’ten de gelmiş ve ABD, Bitcoin’i bir varlık olarak göreceğini açıklamıştı. Bu açıklamalar her ne kadar Bitcoin toplulukları tarafından hoş karşılanmasa da, ülkelerin Bitcoin’e karşı nasıl tavır alacaklarını açıklamaları, ortadaki belirsizliği kaldırmak adına iyi gelişmeler olarak görülüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x