Yükleniyor...

Fransız Mali Düzenleyici Monero (XMR) Gibi Kripto Paraların Yasaklanmasını Önerdi

Fransa Ulusal Meclisi'nin Finans Komitesi başkanı Eric Woerth, anonim kripto para birimleri ya da sözde gizlilik odaklı kripto paraların yasaklanmasını önerdi.

Fransa Monero XMR

Fransa Ulusal Meclisi’nin Finans Komitesi başkanı Eric Woerth, anonim kripto para birimleri ya da sözde gizlilik odaklı kripto paraların yasaklanmasını önerdi. Woerth, önerisine kripto varlıklar ve Blockchain teknolojisi üzerine paylaştığı yakın tarihli bir raporda yer verdi.

Woerth, yayınladığı raporda kullanıcılara daha fazla anonimlik/gizlilik sunan dijital para birimlerinin yasaklanmasını belirterek şunları belirtti: “Yapısı bakımından herhangi bir tanımlama prosedürünü önleyerek tam bir anonimlik sağlamak oluşturulan kripto para birimlerinin yayılması ve ticaretinin yasaklanmasının önerilmesi uygun olurdu. […] Bunun amacı, sahiplerini tespit etme olasılığını atlamak olan belirli sayıdaki kripto paralar (Monero, PIVX, DeepOnion, Zcash gibi) için geçerlidir. Bugüne kadar yapılan düzenlemeler bu kadar ileri gitmedi.”

Bunun dışında Woerth, dolandırıcılık, vergi kaçakçılığı, kara para aklama ve enerji tüketimi dahil olmak üzere kripto para birimleri ile ilgili olası sorunları ele aldı. Başkan, “[Kripto para birimlerinin farklı kullanımları] arasındaki ayrım, genel çıkarın daha hassas ve daha kesin bir düzenleme koruyucusunun yanı sıra bu alandaki girişimcilerin özel çıkarını oluşturmak için devam etmelidir.” dedi.

Geçtiğimiz yılın Nisan ayında, Japon düzenleyiciler kripto para alım satım platformlarının gizlilik odaklı Dash (DASH) ve Monero’yu (XMR) engellenmesi için benzer önlemler önerdiler. Ülkenin Mali Hizmetler Otoritesi’nin isimsiz bir üyesi “Kayıtlı herhangi bir kripto para birimi borsaları alım satım işleminin bu tür para birimlerini kullanmasına izin verilip verilmeyeceği konusunda ciddi şekilde tartışılmalıdır.” dedi.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında, Fransız parlamentosunun alt meclisi, kripto paralarla ile ilgili vergilendirmeyi kolaylaştıracak değişiklikleri reddetti. Meclis, toplam dört teklifi reddetti. Tekliflerden biri vergi muafiyeti üzerineydi. Öneri, vergiden muaf tutulan yıllık işlem hacmi 305 Euro’dan 3.000 Euro’ya ve hatta 5.000 Euro’ya yükseltmeyi teklif ediyordu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2017’de Fransa’nın “startup ülkesi” olmasını istediğini söyledi. Nitekim Fransa’nın dijital para birimleri karşısında genel duruşu belirsizliğini koruyor. Geçen yılın Kasım ayında, ülkenin merkez bankası Ocak 2019’dan başlayarak binlerce tütün büfesinin Bitcoin (BTC) satmasını sağlayacak bir planı onaylamayı reddetti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner