FTX ve Binance Borsalarından Satranç Oyunu • Coinkolik
Yükleniyor...

FTX ve Binance Borsalarından Satranç Oyunu

Kripto para piyasasında Binance ve FTX borsaları arasında yaşanan olaylar, kripto piyasasını etkilemeye devam ediyor.

FTX ve Binance Borsalarindan Satranc Oyunu

Kripto para piyasasında Binance ve FTX borsaları arasında yaşanan olaylar, kripto piyasasını etkilemeye devam ediyor.

Son zamanlarda gündemi bir hayli meşgul eden konu, Binance borsasının aldığı yeni kararlar oldu. Küresel kripto hizmet sağlayıcısı Binance, sektördeki rakibi FTX borsasına yönelik yeni kararlar aldı. Binance CEO‘su Changpeng Zhao (CZ), rezervlerinde bulunan FTX (FTT) Token’larını satacaklarını belirtti. Borsanın rezervlerinde bulunan 23 milyon adet FTT token, piyasaya etki etmeden satılmaya başlanacak. Bu olayın hemen ardından açıklama yapan Alameda (FTX’in kardeş şirketi), satılması planlanan token’ları 22 dolardan alacağını belirtti. Suların kaynamaya başlaması, piyasanın geriye dönmesine neden oldu. Kripto topluluğu olayı bir savaş olarak değerlendirirken, Binance tarafı sadece yatırım yönetimi olarak bakılması gerektiğini aktardı.

czfirsttweet

FTX ve Binance Gerginliği Piyasayı Olumsuz Etkiliyor

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kripto para piyasasına yön veren iki önemli borsa FTX ve Binance arasında sular ısınıyor. CoinMarketCap verilerine göre, piyasa hakimiyetinde Binance, 28 milyar dolar hacimle birinciliği elinde bulunduruyor. FTX tarafı ise 3.5 milyar dolarlık bir hacimle ikinci sırada yer alıyor.

binanceftx1

Kripto yatırımcıları, yaşanan bu gerginliğin bir güç savaşı olduğunu öne sürdü. Ancak olayın tarafları, herhangi bir savaş halinde olmadıklarının altını çizdi. CZ, aldığı bu kararın tamamen şeffaf bir yatırım bilgilendirmesi olduğunu belirtti. CZ, komik karikatürler ve medya ortamıyla olayın kavga olarak yansıtılmasını eleştirdi.

Binance CEO’su CZ‘nin, Twitter üzerinden bir kullanıcıyla girdiği diyalog ise dikkat çekti. Kullanıcı, marketi etkilememek için Alameda ile orta yolun bulunmasına değindi. Kullanıcıya cevap veren CZ, serbest piyasada kalacaklarını ve ellerinde halen LUNA olduğunu belirtti.

czsbf2

CZ‘nin LUNA‘ya değinmesi, kripto dünyasında tesadüf olarak görülmüyor. Ortaya atılan iddialara göre, CZ’nin aldığı bu kararın arkasında Terra (LUNA) krizi de yer alıyor.

FTX, Spekülasyonlara Aldırmadan Gelişme Çalışmalarına Odaklandı

Binance’ın yaklaşık 580 milyon dolarlık FTT token’ları piyasaya satacağını belirtmesi, FTX tarafından anlayışla karşılandı.

Olaya ilk geri dönüşü Alameda CEO‘su Caroline Ellison, kardeş şirketi FTX‘in varlıklarını Binance‘dan alabileceğini belirtti. Sosyal medya üzerinden CZ‘ye cevap veren Ellison, tüm FTT‘leri 22 dolardan alabileceğini duyurdu. Ancak Binance, buna herhangi bir olumlu geri dönüş yapmadı.

czbinance2

FTX‘in kurucusu Sam Bankman-Fried (SBF), tüm bu süreçlerde ılımlı ve anlayışlı yaklaşım sergiledi. Ortada dönen spekülasyonlara ve dedikodulara aldırış etmediğini belirten SBF, borsayı geliştirmek için vakit harcadığını aktardı.

Sosyal medya platformu üzerinden açıklama yapan SBF, herkesin kararına saygı duyduğunu ve borsada kalıp destek verenlere minnettar olduğunu dile getirdi. Ayrıca SBF, bir kullanıcının Ellison‘un teklif yaptığı sorusuna da yanıt verdi. Yanıtında, teklifin yapıldığını ve kararın Binance‘e kaldığını belirtti.

Olaylara Yönelik Ortaya Atılan İddialar

Yaşanan tüm bu olayların arkasında Terra krizinin olduğu iddiaları gündemde yoğun etki yarattı. Sosyal medya platformu aracılığıyla bir açıklama yapan CZ, FTT satışına dikkat çekici bir şekilde değindi.

CZ, FTT satışının LUNA‘dan alınmış bir ders olduğunun altını çizdi. Binance patronu, kimseye karşı olmadıklarını ancak lobicilik yapanları da desteklemeyeceklerini belirtti. Binance kurucusuna göre, bu durum bir savaş belirtisinden çok şeffaflık olarak öne çıkıyor.

Kripto piyasasının son çöküşünde oklar Alameda şirketine ve SBF‘ye yönelmişti. Bir grup analist ve anonim organizasyonlar, ortaya döktükleri veriler ışığında Terra çöküşünü Alameda‘ya bağladılar. Popülaritesi günden güne artan Alameda ve FTX’in, marketi manipüle ettiği iddiaları ortaya atıldı. Ancak yetkililer, tüm bu söylemlerin yalan ve iftira olduğunu dile getirdi.

FTX’in Likidite Sıkıntısı Çektiği İddiaları

Gündemi sarsan bir diğer olay da FTX borsasının likidite sıkıntısı çektiğine yönelik iddialar oldu. FTX borsasından son bir haftada yaklaşık 372 milyon dolarlık bir stablecoin çıkışı yaşandı.

Likidite iddialarına sert çıkışan SBF, bir rakibin asılsız söylentileri olduğunu belirtti. SBF, FTX borsasında sorun olmadığını ve varlıkların iyi durumda olduğunu aktardı.

SBF

SBF, borsanın tüm para çekme işlemlerini karşıladığını ve yatırımcılarının varlıklarını kullanmadıklarını duyurdu. FTX kurucusu ayrıca, denetlendiklerini ve 1 milyar dolardan fazla nakit varlıklara sahip olduklarını belirtti.

Ayrıca SBF, tüm spekülasyonlara rağmen CZ‘ye el uzattı. SBF, CZ‘ye ekosistem için birlikte çalışmak istediğini iletti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x