Yükleniyor...

FTX’in Eski Avukatı, ABD Savcılarına Yardım Etti

FTX'in eski üst düzey avukatının, kripto firmasının çöküşünü soruşturan ABD savcılarıyla iş birliği yaptığı bildirildi.

FTXin Eski Avukati ABD Savcilarina Yardim Etti

FTX’in eski üst düzey avukatının, kripto firmasının çöküşünü soruşturan ABD savcılarıyla iş birliği yaptığı bildirildi.

FTX Kurucusu Sam Bankman-Fried, FTX müşteri fonlarından milyarlarca doları Alameda’ya aktararak girişim yatırımlarını, lüks gayrimenkul alımlarını ve siyasi bağışları finanse etmekle suçlanıyor. Salı günü Manhattan federal mahkemesinde suçsuz olduğunu kabul etti. Duruşma ertelendi ancak, ABD’li savcılar FTX’in kaybolan varlıklarının peşinde. Bu doğrultuda, FTX’in varlıklarının araştırılması amacıyla “FTX Görev Gücü” ekibi bile kuruldu. Diğer yandan konuyla bağlantılı kişilerle iş birliği anlaşmaları yapılıyor.

FTX’in Eski Avukatı, ABD Savcıları ile İş Birliği Yaptı

Reuters, FTX’in eski avukatı Daniel Friedberg‘in, kripto borsasının krizini araştıran ABD savcılarıyla işbirliği yaptığını ve geçen ay cezai dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklanan kurucu Sam Bankman-Fried üzerindeki baskıyı artırdığını söyledi.

Haberde yer alan söz konusu kişi, Friedberg’in 22 Kasım’da birçok müfettişle yaptığı bir toplantıda FTX hakkında ayrıntılar verdiğini söyledi. Kaynağa göre, New York Güney Bölgesi ABD Savcılığı’nda düzenlenen toplantıya Adalet Bakanlığı, Federal Soruşturma Bürosu ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan yetkililer katıldı.

ftx 6

Kaynak, toplantıda savcılara SBF’nin borsayı finanse etmek için müşteri fonlarını kullandığına dair bildiklerini anlattığını söyledi. Ayrıca Friedberg’in konuyla ilgili olarak diğer üst düzey yöneticilerle yaptığı görüşmeleri anlattığını ve SBF’nin hedge fonu Alameda Research’ün nasıl işlediğine dair ayrıntılar verdiğini açıkladı.

Friedberg’in iş birliği daha önce rapor edilmemişti. Kaynağa göre, kendisine herhangi bir suçlama yöneltilmedi ve cezai soruşturma altında olduğu da söylenmedi. Bunun yerine, SBF’nin Ekim ayındaki duruşmasında hükümet tanığı olarak çağrılmayı beklediğini söyledi


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x