Yükleniyor...

FTX’ten Açıklama Geldi! | FTX Borsası Batıyor Mu?

Piyasalar Ne Durumda?

Piyasalar Ne Durumda? 

Binance CEO’su Changpeng Zhao, iki gün önce FTX’i kurtarma planı dahilinde borsayı satın alma konusunda anlaşmaya vardıklarını açıklamıştı. Fakat dün yapılan yeni bir açıklamayla borsayı satın almaktan vazgeçtiklerini duyurdular. Binance tarafından yapılan açıklamada satın alım anlaşmasından vazgeçmelerine gerekçe olarak düzenleyici baskısı ve şirketin finansal durumu gösterildi. Bu kararın ardından kripto paralarda yaşanan düşüşler sertleşti ve lider kripto para birimi Bitcoin son 2 senenin en düşük seviyesine kadar gerileyerek 15.588 dolar seviyelerini gördü. Haftalık bazda kaybın %20’ye ulaştığı Bitcoin, yeni güne ufak bir toparlanmayla girdi ve şu anda 16 bin 500 seviyesinde fiyatlanıyor. 

Değer kaybı yaşayan tek kripto varlık tabi ki Bitcoin değildi piyasanın genelinde hakim olan düşüş havası Ethereum’a son 24 saatte %22’nin üstünde değer kaybı yaşatırken diğer altcoinler de ağır kayıplar yaşadı. Tabiri caizse 2022’de gün yüzü göremeyen kripto para piyasası yeni dip seviyeleri keşfetmeye devam ediyor. Toplam piyasa değeri dün 800 milyar doların altına kadar sarktı. 

Birkaç gündür yaşanan krizle ilgili SEC Başkanı Gary Gensler ve Tron kurucusu Justin Sun konu ile ilgili değerlendirmede bulundu. 

Gary Gensler Açıklamada Bulundu 

Düzenlenen bir konferansta söz alan Gensler, FTX krizi ile ilgili şunları söyledi: “Son iki günde gördüklerimiz, son 6 ila 8 ayda gördüklerimizin bir parçası. Yatırım yapan insanlar, daha iyi bir gelecek umuyor. Ancak şu anda buna sahip değiller” 

Justin Sun:” Çözüm Yolu Arıyoruz”

Tron blockchain ağının kurucusu Justin Sun ise likidite krizi yaşayan FTX ile ilgili çözüm planı hazırladığını duyurdu. Binance’in FTX’i satın almaktan vazgeçmesinin ardından Sun, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada: “FTX üzerindeki tüm Tron token sahiplerinin arkasında duracağım duyurumun yanı sıra ileriye doğru bir yol başlatmak için FTX ile birlikte bir çözüm oluşturuyoruz” dedi. Planları hakkında detay vermeyen Sun, FTX’in resmi Twitter hesabını etiketleyerek: “Ortaklarımızla birlikte bütüncül yaklaşımla durumun yönetilebilir olduğuna inanıyorum. Bizi izlemeye devam edin” ifadelerini kullandı. 

FTX, Fon Arayışına Devam Ediyor

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, dün yatırımcılardan kripto para borsasının sıkışan para çekme taleplerini karşılamak için destek talebinde bulundu. Wall Street Journal tarafından paylaşılan habere göre, FTX CEO’sunun para çekimlerini karşılayabilmek ve iflası erteleyebilmek için 8 milyar dolarlık acil fona ihtiyacı var. Bloomberg’ün aktardığı habere göre ise Bankman Fried, Binance’in anlaşmadan çekildiğini duyar duymaz yatırımcılarını konuyla ilgili bilgilendirdi ve fon talebinde bulundu. Bu yatırımcılar arasında BlackRock, Temasek, Circle, SoftBank, Multicoin Capital ve VanEck gibi şirketlerin olduğunu belirtiliyor. 

FTX ile ilgili bir diğer önemli gelişme ise ABD Adalet Bakanlığı’nın da soruşturmaya müdahil olması oldu. Wall Street Journal’ın ismini açıklamadığı kaynaklardan edinilen bilgilere göre ABD Adalet Bakanlığı ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, FTX’in ABD iştirakini soruşturmaya başladı. Düzenleyiciler, FTX’in Karayip merkezli ana şirketi ve Alameda arasındaki bağlantının ne boyutta olduğunu araştıracak. 

Şimdi Ne Olacak? 

Peki ilerleyen günlerde ne olacak? Binance’in satın alımdan vazgeçmesi piyasaları derinden etkilemişken Justin Sun’ın bir çözüm üretmeye çalışması ilerleyen günlerde belki krize bir çözüm olabilir ve piyasaları biraz olsun rahatlatabilir. Bunun dışında FTX’in yatırımcılardan fon istemiş olması belki ilerleyen günlerde olumlu bazı haberleri de beraberinde getirebilir. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner