Yükleniyor...

G20’ye Göre Stablecoin’ler Risk Oluşturabilir

G20 Finansal İstikrar Kurulu’na (FSB) göre stablecoin’ler (sabit koinler) finansal istikrar için risk oluşturabilir ve mutlaka düzenlemeden geçmesi gerekir.

g20 stablecoin riskleri

G20 Finansal İstikrar Kurulu’na (FSB) göre stablecoin’ler (sabit koinler) finansal istikrar için risk oluşturabilir ve mutlaka düzenlemeden geçmesi gerekir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bilindiği üzere stablecoin’ler Facebook’un Libra projesiyle beraber gündemde sık sık duyulmaya başlandı. Libra, bu özel fikirden vazgeçmiş olsa da, dünya hükümetleri bu tip projeler konusunda uyanık olmaya devam ediyor. Bu kapsamda FSB de stablecoin’ler hakkında önerilerin bulunduğu kapsamlı bir çalışma yayınladı. FSB raporu, mevcut mali kuralların genel olarak stablecoin’ler için de geçerli olduğunu ifade ediyor. Bununla birlikte, kurul, kullanılan teknolojiden bağımsız olarak finansal risk sunan tüm işletmeler için kuralların aynı olması gerektiğini savunuyor. Kısacası diğer ödeme ve finans şirketlerine nasıl bir düzenleme sunuluyorsa, stablecoin üreten şirketlere bu düzenlemeler sunulmalıdır.

Esnek Bir Çerçeve

Stablecoin’lerin doğası gereği hala bazı ülkelerde bu konuda yasal boşluklar bulunuyor. Raporda yer alan tavsiyelerin bazıları esnek bir sınır ötesi çerçeve oluşturmaya odaklanıyor, böylece stablecoin’ler her bir yargı alanı arasındaki farklar üzerinden kendisine boşluk bulamayacak. Bunun ötesinde, FSB, Kara Para Aklamanın Önlenmesi ve Terörle Mücadele Finansmanı kontrolleri gibi ortak öneriler de yayınladı.