Yükleniyor...

Galaxy Digital’e Göre, Bankacılık Sistemi Bitcoin’den (BTC) Daha Fazla Enerji Tüketiyor

Galaxy Digital, Bitcoin’in geleneksel finans endüstrilerinden daha az enerji tükettiğini ve getirebileceği değeri detaylandıran bir rapor yayımladı.

galaxy digitale gore bankacilik sistemi bitcoinden btc daha fazla enerji tuketiyor

Galaxy Digital, Bitcoin’in geleneksel finans endüstrilerinden daha az enerji tükettiğini ve getirebileceği değeri detaylandıran bir rapor yayımladı. Analiz, Bitcoin ağının bankacılık ve altın endüstrilerine ile karşılaştırıldığında ne kadar enerji kullandığını belirlemek için birkaç hesaplama kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yazarlar, açılış bölümünde, enerji kullanımı eleştirilerinin genellikle geleneksel endüstrilere uygulanmadığını belirtiyorlar. Bitcoin şeffaf olduğu için övgü toplarken, yerleşik şirketler şeffaf değildir ve genellikle enerji ayak izlerini ifşa etmezler.

Altın ve Bankacılık Sistemleri

Yazarlar, Bitcoin ağının çok fazla enerji tükettiğini kabul ediyorlar ancak bunun tam olarak ağı güvence altına alan ve bu kadar sağlam kılan şey olduğunu da belirtiyorlar. Galaxy Digital’in hesaplamasına göre, Bitcoin’in yıllık elektrik tüketiminin 113.89 TWh/yıl olduğu tahmin ediliyor. Bazı bakış açısına göre, ABD’de her zaman açık cihazların enerji tüketimi 1.375 TWh/yıl – diğer bir deyişle Bitcoin tüketiminin 12.1 katı.

galaxy digitale gore bankacilik sistemi bitcoinden btc daha fazla enerji tuketiyor 1

Enerji kullanımına ilişkin veri eksikliği nedeniyle altın ve bankacılık endüstrilerinin tüketimini tahmin etmek zordur. Bu, Bitcoin’in enerji kullanımı hakkında “doğru bir şekilde” konuşmayı zorlaştırıyor.

Altın endüstrisi için analistler, doğrudan sera gazı yayanlar, dolaylı olarak yayanlar ve arıtma ve geri dönüşümden kaynaklanan emisyonlar da dahil olmak üzere dahil olan tüm süreçleri inceledi. Emisyonlardaki toplam 100.408.508 tCo2’yi küresel IEA karbon yoğunluğu çarpanı ile çarparak, altın endüstrisinin toplam enerji tüketiminin 240,61 TWh/yıl olabileceğini tahmin ettiler.

Rapor bankacılık sektörünü, elektrik tüketim verilerini doğrudan raporlamadığı için ölçmenin daha zor olduğunu belirtiyor. Ancak bankacılık veri merkezlerini, banka şubelerini, ATM’leri ve kart ağı veri merkezlerini sisteme dahil ediyor. Güç tüketimi kaynaklarının bu kaba sınıflandırmasıyla, bankacılık sektörünün enerji tüketimini tahmini olarak 238.92 TWh/yıl olarak hesaplıyor. Bu, Bitcoin’in 2.3 katına katına karşılık geliyor. 

Bitcoin’in Enerji Tüketimi Anlatımı

Rapor, Tesla’nın enerji kullanımıyla ilgili endişelerden ötürü ödemeler için BTC’yi kabul etmeyi bırakma kararınının ardından geldi. Bitcoin’in enerji tüketimi yıllardır tartışma konusu ancak yalnızca son günlerde sıklıkla gündeme gelir hale geldi.

Bununla birlikte, Bitcoin’in enerji tüketimini destekleyen gerçek argüman, getirdiği değerin onu bir dereceye kadar haklı gösterebileceğidir. Galaxy Digital, değerin öznel olduğunu ve ana akım halkın hala Bitcoin’in faydası konusunda kararsız olduğunu belirtiyor. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x