Yükleniyor...

Gana, CBDC Pilot Uygulamasını Eylül Ayında Başlatıyor

Gana, Eylül ayında uygulayacağı bir CBDC pilotu ile finansal katılımı desteklemeye yardımcı olmayı planlıyor.

resim 2021 07 12 225437

Gana, Eylül ayında uygulayacağı bir CBDC pilotu ile finansal katılımı desteklemeye yardımcı olmayı planlıyor.

Gana CBDC pilot uygulaması yapacak olan son Afrika ülkesi oldu. Ülkenin Başkan Yardımcısı Maxwell Opoku-Afari, merkez bankasının Eylül ayında CBDC pilot uygulamasını başlatacağını duyurdu.

Opoku-Afari yaptığı açıklamada, CBDC’lerin finansal katılımı arttıracağını, ödeme sisteminin verimliliğini ve istikrarını destekleyeceğini ve son olarak finans sektörü içerisinde de rekabeti arttıracağını vurguladı.

Ganalılar, günümüzde mevcut  finansal sistemin ihtiyaçlarını karşılayamamasından dolayı mobil hizmetlerden faydalanıyorlar. Bu hizmetler aracılığıyla birikim yapan Ganalılar, nakit olarak desteklenmeyen e-para kullanıyorlar. Başkan Yardımcısı, bu konuya da değindi ve şu ifadeleri kullandı:

“Mobil para işlemleri nakit olarak desteklenmiyor ve dolayısıyla katma değeri sınırlıyor. Merkez bankasının dijital para birimi aynı zamanda bir fiat paradır. Böylece bankalar ve fintech gibi finansal kurumlar dijital nakit üzerinde katma değer yaratabilecektir.”

Kripto paralar Gana’da henüz yasal olmasa da, yapılan bu CBDC hamlesi, merkez bankasının dijital para birimlerine bir ilgisi olduğunu açık bir biçimde ortaya koyuyor.

Gana’nın CBDC pilot uygulaması Eylül ayında başlıyor. Ancak lansman tarihi ise henüz resmi kanallardan açıklanmış değil.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x