Yükleniyor...

Gazi Üniversitesi Rektörü, Web 3.0 ve NFT’ler Hakkında Konuştu

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof.

Gazi Universitesi Rektoru

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, 2021-2022 Akademik Yılı Bahar Dönemi açılış dersinde NFT ve Web 3.0 hakkında konuştu.

Gazi Üniversitesi’nin 2021-2022 Akademik Yılı Bahar Dönemi, Rektör Prof. Dr. Musa Yıldız’ın çevrim içi gerçekleştirilen açılış dersiyle başladı. Konuşmasında Web3’e değinen Prof. Dr. Yıldız, şunları söyledi;

“Üniversitemiz yenilikçi ve girişimci eğitimcilik kapsamında, yakın gelecekte tüm dünyayı etkisine alması beklenen ve internetin üçüncü nesli olarak ifade edilen ‘Web 3.0’ kavramına yönelik kapsamlı bir eğitimi sizler için hazırlamıştır. Gazi Üniversitesi olarak ülkemizde bir ilki gerçekleştirerek eğitim süreçlerimize öğrenci ve öğretim elemanlarımızın Web3 kimliklerini tanımlayarak entegre etme sürecini başlatmış bulunmaktayız.”

Web 3.0, Blok Zinciri, NFT, Metaverse Gibi Güncel Konularda Eğitim Verilecek

gazi universitesi web3 NFT

Prof. Dr. Yıldız, üniversitenin öğrenciler için ‘Web 3.0’ kavramına yönelik kapsamlı bir eğitim hazırladığını aktararak Web 3.0, blok zinciri, NFT, metaverse gibi güncel konuların bu eğitimde uygulamalı olarak ele alınacağını şu sözlerle anlattı;

“Üniversitemiz yenilikçi ve girişimci eğitimcilik kapsamında, yakın gelecekte tüm dünyayı etkisine alması beklenen ve internetin üçüncü nesli olarak ifade edilen ‘Web 3.0’ kavramına yönelik kapsamlı bir eğitimi sizler için hazırlamıştır. Her biri ilgili alanda uzman olan eğitimciler tarafından Web 3.0, blok zinciri, NFT, metaverse gibi güncel konular bu eğitimde uygulamalı olarak ele alınacaktır. Gazi Üniversitesi olarak ülkemizde bir ilki gerçekleştirerek eğitim süreçlerimize öğrenci ve öğretim elemanlarımızın Web3 kimliklerini tanımlayarak entegre etme sürecini başlatmış bulunmaktayız. Bunun yanında Web 3.0 teknolojileriyle hayatımıza giren NFT dünyasında da kurumsal kimliğimizi yansıtacak dijital sanat eserlerinden oluşan ilk koleksiyonumuzla yerimizi aldığımızı belirtmek isterim.”

“İlk Uygulamalı Konumuz Bir Web3 Kimliği Edinilmesidir”

Tüm bu yenilikler bağlamında sunulacak eğitim kapsamındaki ilk uygulamalı konunun bir Web3 kimliği edinilmesi olduğunu söyleyen Yıldız, şu açıklamaları yaptı;

“Bu süreç için gerekli olan işlem adımlarına yönelik yazılı ve görüntülü kayıt kılavuzu özenle hazırlanmıştır. Kılavuz yardımıyla oluşturacağınız Web3 kimliklerinizin GUZEM Öğrenme Yönetim Sistemine tanımlanabilmesi ve eğitim öğretim faaliyetlerinde kullanabilmeniz için gerekli alt yapı hazırlıklarımız da tamamlanmıştır. Öğrencilerimiz bu eğitime ücretsiz olarak ‘sadece Web3 kimlikleri’ ile kayıt yaptırabilecektir.”

Bir NFT Hediye Edilecek

Yıldız, çevrim içi verilecek eğitim sonunda yapılacak değerlendirmeye göre başarılı olan öğrencilere üniversite koleksiyonundan bir NFT hediye edileceğini, hediye edilen NFT’nin ilgili öğrencinin Web3 kimliğine transfer edilerek, eğitimin “uygulamalı” son adımının da tamamlanmış olacağını ifade etti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner