Yükleniyor...

Geçmişe Yolculuk: Türkiye’deki Yatırımcılar, ‘Onları’ Çok Sevdi

Kripto dünyasında belirli bir pay sahibi olan Türkiye, genellikle hangi kripto paralara ilgi gösterdi, bu kripto paraların fiyatında ne gibi değişimler yaşandı?

özel içerik

Kripto dünyasında belirli bir pay sahibi olan Türkiye, genellikle hangi kripto paralara ilgi gösterdi, bu kripto paraların fiyatında ne gibi değişimler yaşandı?

2021’de yaşanan boğa sezonuyla birlikte bu alana yönelen çok fazla Türk yatırımcı olmuştu. Genellikle belirli kripto paralar üzerinde ticaret gerçekleştiren Türkiye kripto yatırımcısı, hangi coin’lere daha çok ilgi gösterdi? Bu coin’ler hangi sebeplerden dolayı artışa geçti? Gerçek anlamıyla boğa sezonunu yaşanan bu kripto paralar, hangi oranda yükselişler sergiledi?

Paribu’da En Çok İşlem Hacmine Sahip Olan Coin’ler Hangileri Oldu?

Geçtiğimiz sene kripto piyasasında çok fazla yükselişler gözlemlenmemişti. Fakat Türkiye’deki kripto yatırımcıları, daha önceki zamanlarda ilgi gösterdiği kripto paralarda ticaret gerçekleştirmeye devam etti. Paribu’dan alınan veriler doğrultusunda 2022 yılında en çok işlem hacmine sahip olan kripto paralar şu şekilde sıralanıyor;

2022

Günümüze geldiğimizde ise listede çok fazla değişen isim almıyor. , Listedeki en şaşırtıcı kripto paralardan biri Fenerbahçe Token (FB) oldu. Bir fan token’ın bu listede yer alaması, Türk kripto yatırımcılarının zaman zaman fan token’lara da ağırlık gösterdiğini belirtiyor. Paribu’da 2023’ün en çok işlem hacmine sahip olan kripto paraları şu şekilde;

islem2 2

Holo (HOT) Sosyal Medya Etkisiyle Yüzde 5336 Yükseldi!

Türkiye’de belki en çok popülarite yakalayan coin’lerden biri Holo (HOT) olmuştu. 8 Şubat 2021 – 12 Nisan 2021 tarihleri arasında yüzde 5336,95 yükselen HOT, Türk kripto yatırımcılarının çok büyük bir kısmının cüzdanında yer aldı. O zamanlarda kripto piyasasında boğa sezonunun yaşanması, bu olayı tetikleyen başlıca unsurlardan biri oldu.

e5wQMZI6LUiA1YkrUH7DCA.jpg

8 Şubat’ta başlayan HOT trendi, genel olarak projeden kaynaklı değil, sosyal medyadaki FOMO etkisiyle alev aldı. Boğa sezonunun yaşanması, yeni kripto yatırımcılarına kapılar açarak kripto piyasa değerine de tavan yaptırmıştı. Kripto paralar hakkında çok fazla bilgi sahibi olmayan Türk yatırımcılar, sosyal medyada bu konu hakkındaki paylaşımlara çok fazla ilgi gösteriyordu. Ve bu sayede çok fazla kripto fenomeni piyasaya çıkmış oldu.

Ekran Resmi 2023 06 02 15.07.11

Bitcoin (BTC) tarafında yaşanan rallinin giderek altcoin’lere geçmesi, yatırımcıları altcoin ticaretine yöneltti. Henüz fiyatlamamış olan altcoin’lerin arasında Holo’da (HOT) yer alıyordu. O zamanlar gerçekten düşük bir işlem hacmine sahip olan HOT, kripto fenomenlerinin bol bol proje hakkında bahsetmesiyle büyük ilgi topladı. Hem yatırımcıların coin üzerinde oluşturduğu bu devasa ilgi hem de o süreçte boğa sezonunu yaşanması, HOT’u iki ay içinde 0,000582 dolardan 0,03164 dolara getirdi. Böylelikle yüzde 5336 oranında artış gösteren HOT, Türkiye’ye damga vuran kripto paralardan biri oldu. Şuan için 0,000872 dolardan işlem gören HOT, zirve fiyatından yüzde 96 düşmüş oldu.

Metaverse Rüzgarı, İstanbul’da Esti!

Geçtiğimiz aylarda global anlamda patlama yapan Metaverse sektörü, Türkiye çapında da kayda değer bir yer edindi. Hatta bu furya Metaverse ile ilgili kripto paralar ile sınırlı kalmayıp, Türkiye üzerinde Metaverse arazi satışlarını başlattı. İstanbul’un popüler semtlerinin Metaverse arazileri, uçuk fiyatlarda satışa sunulmuştu.

831701 298103795

Metaverse arazi fiyatlarının kısa sürede çok fazla kazanç imkanları sunması, Metaverse bazlı kripto paraların (CEEK, SAND, MANA) uçup gitmesi gibi unsurlar, Türk kripto yatırımcısını direkt olarak bu alana çekti. O zamanlar Metaverse arazi alım satımlarıyla ilgili çok fazla haberler ortaya çıktı. Hatta bu haberler yalnızca sosyal medya değil, televizyon kanallarında da yer aldı.

Türk kripto yatırımcısının yakından takip ettiği Metaverse coin’lerinin başında Ceek VR (CEEK) geliyordu. Sektörün bu denli kazanç fırsatlarını sunduğunu gören yatırımcılar, henüz yükselmemiş Metaverse projelerine bol bol yöneldiler. Bu projelerin arasında The Sandbox (SAND) ve Decentraland’da (MANA) geliyordu. Fakat en çok takip edilen, en uzun süreli konuşulan proje Ceek VR (CEEK) olmuştu. 0,05122 dolardan 1,201 dolara ulaşan CEEK, toplamda yüzde 2246’lık bir performans göstermişti. Güncel olarak 0,069 dolardan alıcı bulan CEEK, en yüksek değerinden yüzde 95 değer kaybetti.

Ekran Resmi 2023 06 02 15.23.42 2

2021 Boğasının Bir Diğer Yıldızı BitTorrent’te (BTT) Yüzde 4454!

2021 yılında kripto dünyasına en çok akın eden ülkelerden biri de Türkiye olmuştu. Altcoin ticaret hacmine çok büyük bir etkisi olan Türk yatırımcılar, belirli kripto paralar üzerinde duruyordu. Bu kripto paralardan biri de BitTorrent (BTT) oldu. Sosyal medyadaki fenomenlerin de zaman zaman BTT ile ilgili konuşması, coin’in patlamasını kaçınılmaz hale getirdi.

Bittorrent Token BTT

Boğa sezonuna kadar olan süreçte uzun süre dip fiyatta işlem gören BTT, 1 Şubat 2021 – 12 Nisan 2021 tarihleri arasında 0,00030 dolardan 0,01368 dolara gelerek yüzde 4454 değer kazanmış oldu. Diğer altcoin’lere oranla daha çok volatil hareketler sergileyen popüler coin, Türkiye kripto ekosisteminde çoğu kişinin ticaretini yaptığı bir coin haline geldi. Şu an için 0,00000058 dolarda bulunan BTT, tepe fiyatından yüzde 89’luk bir çöküş yaşadı.

Ekran Resmi 2023 06 02 15.43.04

FOMO Etkisi Dent’i (DENT) Ateşledi: Yüzde 10109 Artış!

Türk kripto yatırımcılarının boğa sezonunda cüzdanlarında en çok bulundurduğu coin’lerin bir diğeri Dent (DENT) olmuştu. Holo (HOT), BiTorrent (BTT) gibi büyük bir coşku yakalayan DENT, bu coin’lere fark atarak çok daha fazla yükseliş gösterdi. Piyasaya yeni yeni dahil olan Türk kripto yatırımcıları, coin’deki artışı gördükçe kripto cüzdanlarına DENT ekliyordu. Global anlamda da büyük bir yankı yaratan DENT, ticaret olarak Türkiye kripto havuzundan büyük bir destek gördü.

O süreçlerde piyasaya sürülen çok fazla kripto paranın olmaması, bu denli değer kazanan kripto paralardaki ilgiyi artırıyordu. DENT’in neredeyse her gün üzerine koyarak ilerlemesi, Türk kripto yatırımcısının dikkatini çekti. Bu durum sosyal medya platformlarında DENT tartışmalarını iyice artırdı. Çevresinden sürekli olarak DENT paylaşımları gören yatırımcılar, projeyle ilgili çeşitli topluluklar da oluşturmuştu.

Ekran Resmi 2023 06 02 16.03.23

0,000222 dolardan 0,022 dolara gelerek bir sürü sıfırı atan DENT, yüzde 10109’luk patlama yaptı. 8 Şubat 2021 – 12 Nisan 2021 tarihleri arasında zirveyi test eden popüler coin, sadece Türkiye’de değil, küresel çapta kripto dünyasına damga vurdu. 2021 boğa sezonun en çok yükselen coin’lerinden DENT, bu etkisini çok büyük oranla kaybetmiş olsa da, Türk kripto yatırımcıları sosyal medyada dönem dönem DENT konuşmaya devam ediyor. Fakat DENT, şu an için en yüksek değerinden yüzde 96 oranında aşağıda işlem görüyor.

Ekran Resmi 2023 06 02 16.00.18

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner