Yükleniyor...

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan Kripto Para Yatırımcılarına Vergi Müjdesi Geldi

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt, kripto para vergilendirmesi ile alakalı açıklama yaptı.

gib

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt, kripto para vergilendirmesi ile alakalı açıklama yaptı. Başkan Şenyurt, kripto para birimlerinin ve bu yatırım araçlarından elde edilecek gelirlerin vergilendirilmesi konusunda dikkate alınacak noktaları açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Avukat Oğuz Evren Kılıç’ın aktardığı bilgilere göre Şenyurt, şu ifadeleri kullandı:

“Kripto varlıklardan vergilendirilebilecek 3 tür kazanç var: Platformların kazançları, mâdencilerin kazançları, yatırımcıların kazançları. Yatırımcıların kazançları şu ân vergilendirilebilir değil, yasada yeri yok. Vergilendirme için yasal düzenleme lâzım. Öncelikle kripto varlıkların tanımı yapılmalı. Dünyada genel eğilim, gayrımaddî varlık olduğu yönünde. Tanımın Gelir Vergisi Kânunu’na eklenmesi lâzım. Ardından vergilendirme yapılabilir. Platformlar aracılığı ile elde edilen kazançlar stopajla, yurt dışından elde edilen kazançlar ise beyan ile vergilendirilebilir. Ülke içinden kazançlara %5-10 arasında, yurt dışından kazançlara ise %40’a varacak vergi konulabilir. Kripto varlıkların KDV’den istisnâ edilmesi gerektiğini, BSMV’nin ise alınabileceğini, yurt içi yatırımın vergilerle teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yurt dışı işlemler ülkeler arası otomatik bilgi değişimi ile görülecek.”

Önceki Kazançlarda Vergilendirme Olmayacak

Şenyurt, yasal düzenlemeden önceki kazançlarda vergilendirme olup olmayacağında dair de açıklamalarda bulundu. Şenyurt, şunları söyledi:

“Kânunların geriye yürümezliği ilkesi gereğince, yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinden önceki kazançlarla ilgili vergilendirme söz konusu olmayacaktır.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x