Yükleniyor...

Gelişmekte Olan Ülkeler, CBDC Çıkarılması Konusunda Meraklı

Morning Consult tarafından hazırlanan anket, vatandaşların hükümetlerini destekleyip desteklemediği konusundaki fikirlerini ortaya koydu.

Gelismekte Olan Piyasalar CBDC Cikarilmasi Konusunda Merakli 1

Morning Consult tarafından hazırlanan anket, vatandaşların hükümetlerini destekleyip desteklemediği konusundaki fikirlerini ortaya koydu.

CBDC verilmesiyle desteklenebilecek yenilikçi kullanım senaryoları, iş modellerinin belirlenmesi, teknolojik, yasal ve düzenleyici hususların bazılarının daha iyi anlaşılması çalışılıyor. Birçok ülke de CBDC programları üzerinde aktif olarak çalışmalar yürütüyor. Ancak, vatandaşların bu konudaki görüşü netlik kazanmış değil.

CBDC, Gelişmekte Olan Ülkeler için Cazip Görünüyor

Küresel karar istihbarat şirketi Morning Consult tarafından yayınlanan ankete göre, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) çıkarılması konusunda vatandaşın kafası karışık.

Avustralyalıların yalnızca dörtte biri bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) çıkarılmasını destekliyor. Ankete katılan Avustralyalıların sadece yüzde 5’i böyle bir girişimi “güçlü bir şekilde” destek çıkıyor. En düşük CBDC desteği ise Japonya’da ise veriliyor. Vatandaşların yalnızca yüzde 3’ü bu girişimi onaylıyor.

Gelismekte Olan Piyasalar CBDC Cikarilmasi Konusunda Merakli

Gelişmekte olan piyasalarda CBDC çıkarılmasına verilen desteğin önemli ölçüde daha yüksek olduğu görülüyor. Örneğin, Kolombiyalıların yüzde 61’i hükümetlerinin bir CBDC çıkarmasını istiyor.

Ortaya çıkan eşitsizlik, gelişmekte olan ülkelerdeki insanların geleneksel bankacılık hizmetlerine sınırlı erişiminden kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden birçok kişi CBDC’leri finansal katılımı teşvik etmek için bir araç olarak görüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x