Yükleniyor...

Gemini, Avrupa Üssü Olarak İrlanda’yı Seçti

ABD’deki düzenleyici baskıların ardından genişleme arayışında olan Gemini, Avrupa operasyonlarının merkezi olarak İrlanda’yı tercih etti.

gemini

ABD’deki düzenleyici baskıların ardından genişleme arayışında olan Gemini, Avrupa operasyonlarının merkezi olarak İrlanda’yı tercih etti. 

2014 yılında Gemini’yi kuran Cameron ve Tyler Winklevoss, 25 Mayıs’ta yaptığı açıklama ile şirketin hizmetlerini Avrupa çapında büyütmek için İrlanda’yı üs olarak seçtiklerini doğruladı. İrlanda Başbakanı Leo Varadkar ile bir araya gelen ikizler, sağlam düzenleyici sistemi, derin yetenek havuzu ve yerleşik teknoloji topluluğu nedeniyle Emerald Isle’ı seçtiklerini söyledi. 

Cameron Winklevoss: İrlanda, AB’ye Giriş Noktamız

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ağustos 2022’de yapılan bir araştırmaya göre, ankete katılan İrlandalı yetişkinlerin yaklaşık yüzde 10’u kripto para birimlerine sahip olduğunu belirtti. Ancak, bu rakam 2021 boğa piyasası sırasında yüzde 12 gerilemişti. Bunun yanı sıra İrlanda merkez bankası başkanı Ocak ayında kripto reklamlarının yasaklanması için çağrıda bulundu. 

Bu durum, kripto borsaları Binance ve Kraken’in yanı sıra sayısız blockchain ve fintech startup’ı da dahil olmak üzere kripto şirketlerini İrlanda’da merkez kurmaktan caydırmadı. Konu ile ilgili açıklama yapan İrlanda Başbakanı Varadkar: “Hükümet büyümenin itici gücü olarak inovasyona odaklandığı için bu İrlanda adına önemli bir gelişme” yorumunda bulundu. 

Alınan yeni karar ile ilgili açıklamada bulunan Cameron Winklevoss, İrlanda’nın AB’ye giriş noktaları olduğunu belirtti. 

Cameron konuşmasının devamında ise şu sözleri kullandı: “Potansiyel giriş noktaları olarak tüm AB’yi inceledik ve İrlanda ile düzenleyici kurumun, CBI’ın, teknoloji topluluğunun, yeteneklerin ve ekosistemin itibarı konusunda kendimizi gerçekten rahat hissettik. Dolayısıyla bizim için doğal bir uyum söz konusuydu.” Halihazırda 12 personeli olan bir Dublin ofisi bulunan Gemini, Temmuz 2022’de İrlanda Merkez Bankası’ndan sanal varlık hizmet sağlayıcı lisansı aldı. 

Firma, 16 Mayıs’ta resmen onaylanan yeni Kripto Varlık Piyasaları düzenlemelerinin (MiCA) AB tarafından kabul edilmesinin ardından personel sayısını artırmayı planlıyor. 

İkizler, düzenleyici çerçevenin kullanıma sunulmasının ardından kripto endüstrisinde büyük bir artış olacağını öngörüyor. Bu Gemini’nin yurtdışına yaptığı ilk hamle değil. Firma, Nisan ayında Hindistan’da bir mühendislik merkezi kurarak ülkenin gelişen teknoloji yetenek havuzuna erişmeyi planladığını duyurdu. 

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Ocak ayında Gemini’ye karşı harekete geçerek şirketi kayıtsız menkul kıymet satışı yapmakla suçladı. Cameron, ABD’deki durumla ilgili olarak: “Kesinlikle zorlayıcı ve tutarlılık eksikliği var” yorumunda bulundu. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x