Yükleniyor...

Gerçekleşmesine Dakikalar Kalan Bitcoin Yarılanması Nedir?

Sadece 1 saat sonra, lider kripto para Bitcoin'in her dört yılda bir gerçekleşen ve enflasyonu azaltmak amacı ile yapılan Bitcoin yarılanma etkinliği yaşanacak.

bitcoin halving nedir

Sadece 1 saat sonra, lider kripto para Bitcoin’in her dört yılda bir gerçekleşen ve enflasyonu azaltmak amacı ile yapılan Bitcoin yarılanma etkinliği yaşanacak. Bitcoin’in temelleri hakkında hiçbir şey değişmeyecek olsa da, yarılanmanın dijital para biriminin fiyatı üzerinde uzun süreli etkileri olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Gerçekleşecek olan yarılanma etkinliği ile madencilerin aldığı ödül blok başına 12.5 Bitcoin’den 6.25 Bitcoin’e indirilecek.

Yeni bloklar karmaşık matematik problemlerini çözen bilgisayarlar tarafından gerçekleşir ve şu an için bir blok çıkarma işlemi yaklaşık 10 dakika sürüyor. Yarıya indirme ile birlikte arz önemli ölçüde azalacak ve ödül yarıya indirildiği için lider kripto varlığın uzun vadede kâr yapma ihtimali de artacaktır.

Bitcoin 21 milyon ile sınırlı bir varlık ve bu sayıya ulaşıldığında Bitcoin madencilik işlemi tamamen duracak. Şu anda, dolaşımda yaklaşık 18.6 milyon BTC var yani çıkarılmayı bekleyen BTC sayısı 3 milyondan az seviyede. Yarılanma etkinlikleri ile birlikte tüm blokların çıkarılması tahmini olarak 2140 yılına kadar süreceği düşünülüyor.

Küresel borsalar koronavirüsün ardından toparlanırken, çoğu kriz sırasında altın gibi güvenli bir sığınak görevi görmesi beklenen Bitcoin, büyük ölçüde kayıplar yaşadı. Analistler, Bitcoin’in performansının, enflasyon ve mali teşvik önlemleriyle gerçekleşen spekülatif bahislere bağlı hisse senetlerinden daha iyi ancak altın ve ABD Hazine bonolarından kötü performans gösterdiğini belirtiyorlar.

Birçok kişi gerçekleşecek olan yarılanma etkinliğinin Bitcoin’in fiyatı üzerinde çarpıcı bir etkisinin olmasını bekliyor. Bitcoin’in daha önceki yarılanmaları 2012 ve 2016 yıllarında gerçekleşti. Gerçekleşen bu yarılanmaların sonrasında uzun vadeli yükseliş trendleri başladı. Ancak bu sefer gerçekleşecek yarılanma etkinliğinin etkilerinin bu derece yüksek olması uzmanlar tarafından beklenmiyor. En büyük sebep ise daha önceki yarılanmalara göre çok daha fazla kullanıcının kripto piyasasında yer alması olarak gösteriliyor.